Sněmovna postoupila návrh správního řádu do druhého čtení
Některá občanská sdružení se však obávají, že zákon omezí práva účastníků řízení, například ve věcech povolování ekologicky kontroverzních staveb. Pokud například nebude majitel domu souhlasit se stavbou dálnice v jeho sousedství, má podle současného zákona ve správním řízení stejná práva jako investor stavby. Rovná práva mají také občanská sdružení. Podle nové legislativy by plná práva měl mít jenom investor, a majitel pouze ta, která mu přizná úředník. Občanská sdružení se navíc stanou takzvanými přidruženými účastníky řízení, tedy bez jakékoli možnosti účinně ovlivnit výsledek.
Finanční dopad navrhované právní úpravy je spojen zejména s přeškolením zaměstnanců státní správy na novou obecnou právní úpravu řízení před správními úřady. Určité náklady si vyžádá komunikace se správním úřadem související se zavedením možnosti učinit písemné podání pomocí technických prostředků jakými jsou dálnopis, telefax nebo elektronická pošta, případně možnost vést řízení v elektronické podobě a dále vybavení správních úřadů prostředky pro pořizování kopií spisů. Těmto nákladům by se veřejná správa nemohla vyhnout ani v případě, že by k přijetí nového procesního předpisu nedošlo.
Nový správní řád je podle vlády v souladu s evropskými standardy správního práva. Správní řízení jako celek není právem Evropských společenství doposud nijak upraveno. Evropský standard je obsažen především v dokumentech Rady Evropy. Pokud projde nová právní úprava správního řízení úspěšně celým legislativním procesem, měla by nabýt účinnosti dnem 1. ledna 2003.
reklama