https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-schvalila-rozpocet-sfzp-na-pristi-rok-s-vydaji-49-9-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna schválila rozpočet SFŽP na příští rok s výdaji 49,9 miliardy korun

30.11.2023 11:28 (ČTK)
Státní fond životního prostředí.
Státní fond životního prostředí.
Foto | ŠJů / Wikimeda Commons
Státní fond životního prostředí (SFŽP) bude v příštím roce hospodařit s výdaji 49,92 miliardy korun. Jeho příjmy by měly představovat stejnou částku. Návrh rozpočtu fondu schválila Sněmovna. Letošní schválený rozpočet fondu činí 34,54 miliardy, očekávané příjmy 32,25 miliardy. Největší podíl příjmů fondu pro příští rok, skoro 40,1 miliardy korun, tvoří Modernizační fond, který má mimo jiné pomoci s přechodem tuzemské energetiky na šetrné zdroje.
 

Ze státního rozpočtu, konkrétně z rozpočtové kapitoly ministerstva životního prostředí, má dostat SFŽP přes sedm miliard korun. Z nich více než 6,1 miliardy korun bude pocházet z Národního plánu obnovy a 466 milionů korun z programu Nová zelená úsporám. Na spolufinancování a správu dotací z norských fondů má fond získat 266 milionů korun.

Příjmy fondu z poplatků mají v příštím roce dosáhnout téměř 2,3 miliardy korun. Z nich 1,27 miliardy korun bude činit poplatek za ukládání odpadů na skládky, 320 milionů korun platby za odebranou podzemní vodu, 220 milionů korun odvody za dočasné a trvalé odnětí zemědělské a lesní půdy, 200 milionů korun poplatek za znečišťování a 175 milionů korun platba za vypouštění odpadních vod do povrchových vod.

Většina výdajů půjde na Modernizační fond, a to 40,78 miliardy korun. Přes 6,5 miliardy Kč dá fond na Národní plán obnovy, více než 1,6 miliardy korun na Národní program Životní prostředí a 379 milionů korun na půjčky ke spolufinancování projektů Operačního programu Životního prostředí. Výdaje na provoz kanceláře fondu jsou rozpočtovány ve výši 755 milionů korun, počítá se s 615 zaměstnanci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist