https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-se-bude-v-cervenci-zabyvat-kurovcovou-kalamitou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna se bude v červenci zabývat kůrovcovou kalamitou

27.6.2018 00:22 | PRAHA (ČTK)
Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Ministerstva ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví. V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby, nouzový stav se zatím vyhlašovat nebude. / ilustrační foto
Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Ministerstva ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví. V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby, nouzový stav se zatím vyhlašovat nebude. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tomáš Pospíšil / Ochrana přírody
Sněmovna se bude kůrovcovou kalamitou, která postihla hlavně střední a severní Moravu, zabývat v úterý 10. července. Požadavek opozičních Pirátů včera podpořili zástupci všech frakcí včetně vládního hnutí ANO, které vinu za šíření kůrovce svaluje na bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Podle Pirátů selhalo i ministerstvo životního prostředí pod vedení Richarda Brabce (ANO).
 

TOP 09 představila recepty proti kůrovci, které by chtěla i uzákonit. Chce mimo jiné zrušit povinnost kácet kůrovcové souše, zavést povinnost vysazovat smíšené lesy a prodloužit povinnost zalesňování ze dvou na pět let. Společnost Lesy ČR by pak podle TOP 09 měla změnit způsob hospodaření a státu odvádět finanční rentu místo zisků z těžby dřeva.

Piráti chtějí mimo jiné vědět, proč ministerstva zemědělství a životního prostředí nedokázala od roku 2014 účinně zasáhnout proti šíření kůrovce na střední a severní Moravě a jaké kroky nyní plánují. Chtějí také vědět, proč kůrovcová kalamita nebyla zohledněna v Koncepci strategického rozvoje podniku Lesy ČR na roky 2015 až 2019.

Piráty také zajímají nové smlouvy, které Lesy ČR loni uzavřely s lesnickými firmami, přičemž kvůli předčasnému vypovězení smluv přišly o více než dvě miliardy korun. Chtěli by také informaci, proč Lesy ČR v předchozích letech do zisků započítaly i peníze z rezerv na pěstební činnost a kolik peněz na ni ještě mají.

Ministerstvo zemědělství nedávno připustilo, že za šíření kůrovce nemůže jen sucho, ale také nedostatečná reakce zejména podniku Lesy ČR. Na Lesy ČR mířila v poslední době kritika za to, že zanedbaly preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. Podle končícího ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO) bude problém, aby se české lesy po kůrovcové kalamitě obnovily. Kvůli kůrovci Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda.

Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Ministerstva ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví. V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby, nouzový stav se zatím vyhlašovat nebude.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist