Sněmovna zamítla nový správní řád, řád správního soudnictví naopak přijala
Podle dnes platného správního řádu, který pochází z roku 1967, jsou všichni účastníci správního řízení v rovnocenném postavení, tudíž investor, majitel pozemku, vlastníci sousedních pozemků, občanská sdružení a obce mají v řízení stejná procesní práva a povinnosti. Navrhovaná úprava správního řádu měla toto postavení změnit, protože podle předkladatelů byla rovnost práv v řízení jedním z hlavních důvodů, proč podmínky pro podnikatelské aktivity v ČR patří mezi nejhorší v Evropě. Vláda tak chtěla vyjít vstříc investorům.
Proti předloze se postavili některá občanská sdružení a právníci ekologických organizací, kteří v ní spatřovali snahu o omezení demokratických principů zaručených Ústavou ČR. "Je jistě paradoxní, pokud se v důvodové zprávě k návrhu objevuje tvrzení, že více než třicet let starý správní řád se někde jeví být velmi demokratickým, a tato skutečnost je prezentována jako nedostatek, který je třeba odstranit," řekl k tomu v říjnu loňského roku Pavel Černý z Ekologického právního servisu.
Zamítnutí předložené podoby zákona může podle ministra vnitra Stanislava Grosse znamenat "dost zásadní problém" při pokračující reformě veřejné správy, naopak podle předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého, by přijetí návrhu bylo větší katastrofou, než rozhodnutí zůstat u zákona z roku 1967.
reklama