https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-zamitla-novy-spravni-rad-rad-spravniho-soudnictvi-naopak-prijala
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna zamítla nový správní řád, řád správního soudnictví naopak přijala

15.2.2002 17:49 | PRAHA (EkoList)
Poslanecká sněmovna na své dnešní schůzi zamítla novou podobu správního řádu, kterou jí v září loňského roku předložila vláda. Při hlasování ve třetím čtení svou podporu předloze zákona vyjádřilo pouze 79 poslanců ze 165 přítomných, přičemž proti se postavili poslanci ODS, KSČM a také polovina přítomných poslanců US. Vládě se naopak podařilo prosadit soudní řád správního soudnictví, který umožní přezkoumávat správnost správních rozhodnutí nejen z formálního, ale i z věcného hlediska.
 

Podle dnes platného správního řádu, který pochází z roku 1967, jsou všichni účastníci správního řízení v rovnocenném postavení, tudíž investor, majitel pozemku, vlastníci sousedních pozemků, občanská sdružení a obce mají v řízení stejná procesní práva a povinnosti. Navrhovaná úprava správního řádu měla toto postavení změnit, protože podle předkladatelů byla rovnost práv v řízení jedním z hlavních důvodů, proč podmínky pro podnikatelské aktivity v ČR patří mezi nejhorší v Evropě. Vláda tak chtěla vyjít vstříc investorům.

Proti předloze se postavili některá občanská sdružení a právníci ekologických organizací, kteří v ní spatřovali snahu o omezení demokratických principů zaručených Ústavou ČR. "Je jistě paradoxní, pokud se v důvodové zprávě k návrhu objevuje tvrzení, že více než třicet let starý správní řád se někde jeví být velmi demokratickým, a tato skutečnost je prezentována jako nedostatek, který je třeba odstranit," řekl k tomu v říjnu loňského roku Pavel Černý z Ekologického právního servisu.

Zamítnutí předložené podoby zákona může podle ministra vnitra Stanislava Grosse znamenat "dost zásadní problém" při pokračující reformě veřejné správy, naopak podle předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého, by přijetí návrhu bylo větší katastrofou, než rozhodnutí zůstat u zákona z roku 1967.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist