Solar Impulse 2 splnil svou historickou misi: obletěl svět jen na energii ze Slunce
Před dvěma dny odstartovat Bertrand Piccard, duchovní otec projektu, z egyptské Káhiry a zamířil do Abu Zábí, kde se před více jak rokem letoun Solar Impulse 2 vznesl na svou cestu. V Abu Zábí Piccard přistál dnes ve 4 hodiny ráno.
Jednou z nejnáročnějších etap byl přelet Tichého oceánu. Let z Japonska na Havaj trval bez mezi přistání pět dní. Během letu je na palubě jen jeden pilot, který musí celou etapu zvládnout sám. Prostor kokpitu mnoho pohodlí neposkytuje, piloti mají k dispozici prostor necelých 4 metrů krychlových.
Švýcar Bertrand Piccard, původním vzděláním lékař, patří mezi dobrodruhy, kteří posouvají hranice možného. V roce 1999 obletěl bez mezipřistání Zemi v balónu. Už tehdy si slíbil, že Zemi obletí ještě jednou, ale bez použití fosilního paliva.
V roce 2004 se potkal s jiným Švýcarem, André Borschbergem, se kterým začal připravovat plán na sestrojení letounu poháněného elektrickou energií.
"Není to jen milník v historii létání, ale především je to milník v historii energetiky. Jsem si jistý, že během deseti let uvidíme malá letadla poháněná elektrickou energií, jak běžně přepravují 50 lidí na krátké vzdálenosti," předpovídá Bertrand Piccard. A dodává, že technologie, kterou využil letoun Solar Impulse 2, může být snadno využitelná v denním použití na zemi. Let kolem světa podle něho dostatečně prokázal spolehlivost využívání energie ze Slunce.
Letadlo má váhu jen jako terénní automobil (2,3 tuny), zato má obří rozpětí křídel. 72 metrů od jednoho konce křídla k druhému je víc, než jaké má rozpětí dopravní letoun Boeing 787, které běžně přepravuje více jak čtyři stovky cestujících. Letadlo je poháněné elektromotory, které berou energii z baterií, jež se nabíjejí z fotovoltaických panelů.
Nejtěžší součástkou letadla jsou čtyři baterie. Každá váží 235 kilogramů. Vývoj letadla zabral pět let, během kterých se inženýři snažili uspořit každý kilogram váhy letounu.
Oba piloti se nyní chtějí zaměřit na propagaci čistých technologií jako cesty, jak zlepšit život na Zemi. Jednak oznámili založení mezinárodní Komise pro čisté technologie, která má spojit všechny globální hráče v oblasti čistých technologií a pomáhat vládám a korporacím na cestě k čistým technologiím. A jednak Piccard s Borschbergem pomýšlejí na vývoj bezpilotního letounu, který by mohl létat ve velmi vysokých výškách celé měsíce a poskytovat podobné služby jako satelity na oběžné dráze Země.
reklama