https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/solarni-letoun-se-vydal-na-posledni-etapu-letu-kolem-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Solární letoun se vydal na poslední etapu letu kolem světa

25.7.2016 14:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Letoun Solar Impulse 2 včera vydal na poslední přelet do Abu Zábí.
Letoun Solar Impulse 2 včera vydal na poslední přelet do Abu Zábí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Solar Impulse 2
Sluneční energií poháněný letoun Solar Impulse 2 se včera vydal na poslední etapu své cesty kolem světa. Letoun míří z egyptské Káhiry do Abu Zabí, kde mise před více než rokem započala. Během svého letu využíval letoun jen energii ze slunce.
 

Pilot a dobrodruh Bertrand Piccard v minulosti už obletěl svět v balonu, čímž ustavil světový rekord. Jeho dalším snem bylo obletět svět bez použití fosilních paliv. Spolu s dalším pilotem André Borschbergem se do tohoto počinu loni pustili. Nyní je od dokončení jejich snu dělí jen dva dny a dvě noci.

Letadlo má váhu jen jako terénní automobil (2,3 tuny), zato má obří rozpětí křídel. 72 metrů od jednoho konce křídla k druhému je víc, než jaké má rozpětí dopravní letoun Boeing 787, které běžně přepravuje více jak čtyři stovky cestujících. Letadlo je poháněné elektromotory, které berou energii z baterií, jež se nabíjejí z fotovoltaických panelů.

Myšlenka obletět svět v letounu bez použití fosilních paliv se objevila už před patnácti lety, v době, kdy to všichni považovali za utopii. Bertrand Piccard, původní profesí lékař a cestovatel, si však na splnění snu počkal. Spolu s inženýrem André Borschbergem se loni v březnu vydali na náročnou misi. Během letu zaznamenali komplikace, kdy se baterie stroje během letu nečekaně přehřívali. Vyřešení technického problému sice netrvalo dlouho, tým však promeškal období s příznivými letovými podmínkami a musel dokončení své mise o rok odložit.

Piccard a Borschberger se při pilotování jednomístného letounu střídají. Pilot tak v letounu musí přečkat i několik dní a nocí, což klade velké nároky na jejich fyzickou i psychickou výdrž.

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist