https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/solarni-prumysl-trapi-necekana-vec-zavratny-propad-ceny-kremiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Solární průmysl trápí nečekaná věc: závratný propad ceny křemíku

18.11.2015 09:20 | PRAHA (oEnergetice)
Polykrystalický křemík. Základní kámen fotovoltaických panelů. K mání za  14,76 dolarů za kilogram.
Polykrystalický křemík. Základní kámen fotovoltaických panelů. K mání za 14,76 dolarů za kilogram.
Cena polykrystalického křemíku, základní složky pro výrobu fotovoltaických panelů, spadla kvůli obrovskému přebytku této komodity na trhu na rekordní minimum. Za poslední rok došlo podle analýzy dat provedené Bloomberg New Energy Finance k poklesu ceny o 31 % až na současných 14,76 dolarů za kilogram.
 

Globální přebytek polykrystalického křemíku na trhu navíc podle všeho jen tak nepoklesne, jelikož producenti odmítají snížit svou produkci kvůli probíhajícímu boomu solárního průmyslu. Podle analytické společnosti GTM Research letos vzroste poptávka po solárních panelech o 30 %.

„Je to další známka toho, jak stabilní je solární průmysl. Teď kvůli dočasnému poklesu cen přichází o peníze, ale nevyplatí se mu uzavřít a znovu otevřít celou továrnu, protože to může trvat šest měsíců,“ komentuje situaci na trhu s křemíkem analytička Bloombergu Jenny Chaseová.

Jenže jak říká Jade Jonesová, analytička z GTM Research v San Franciscu, nemohou takto nízké ceny zůstat dlouho, jinak budou muset výrobci prostě muset omezit produkci. Podle Jonesové je pro dobře fungující trh zohledňující výrobní náklady přiměřená cena okolo 20 dolarů za kilogram.

„Mysleli jsme, že cena by mohla začít ve čtvrtém čtvrtletí růst, neboť poptávka stoupá, ale to se neděje. Pokud cena zůstane takto nízká do roku 2016, potom očekávám strmý pokles produkce,“ dodává Jonesová.

Současná cena představuje obrovský propad od dob rozkvětu tohoto odvětví v roce 2008, kdy se kilogram prodával za 475 dolarů. Někteří výrobci přitom stále těží z dlouhodobých kontraktů podepsaných v té době.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jan Budín
Autor je redaktorem serveru oEnergetice.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist