https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-docasne-zablokoval-plany-na-vykaceni-hambasskeho-lesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud dočasně zablokoval plány na vykácení Hambašského lesa

5.10.2018 17:50 | PRAHA (ČTK)
Ochránci přírody dnešní rozhodnutí soudu označili za "přelom". Ilustrační foto.
Ochránci přírody dnešní rozhodnutí soudu označili za "přelom". Ilustrační foto.
Foto | Kimba Reimer / wikimedia commons.org
Ekologičtí aktivisté slaví dílčí úspěch v boji o Hambašský les na západě Německa. Nejvyšší správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko vydal předběžné opatření, jímž pozastavil plány energetického koncernu RWE na vymýcení lesa, pod kterým leží zásoby hnědého uhlí. Zhruba sto hektarů lesního porostu zůstane pod ochranou do konečného rozhodnutí, uvedl podle agentury DPA soud. To by podle RWE mohlo padnout až na konci roku 2020.
 

Svaz pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND) u nejvyššího správního soudu Severního Porýní-Vestfálska argumentoval tím, že v Hambašském lese žijí vzácné druhy zvířat jako netopýr velkouchý či netopýr velký, a měl by tak být chráněn v souladu s unijní směrnicí FFH (Fauna-Flora-Habitat). Zda tomu skutečně tak je, je podle soudu složité posoudit, a do konečného rozhodnutí je proto nutné mýcení lesa zakázat. Kácení by totiž bylo nevratné.

Ochránci přírody dnešní rozhodnutí soudu označili za "přelom". Společnost RWE se obává, že jí verdikt soudu způsobí škody ve výši stovek milionů eur ročně. Celkově by se podle dřívějšího vyjádření šéfa RWE Rolfa Martina Schmitze mohla škoda vyšplhat až na pět miliard eur (téměř 130 miliard korun).

Hambašský les, který leží mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, měl kdysi rozlohu 4100 hektarů. Nyní je to již jen sto hektarů. I tak v něm ale zůstávají stovky let staré duby a buky. V Německu je les symbolem odporu vůči těžbě uhlí i boje za ochranu životního prostření a klimatu.

Počátkem září německá policie začala s vyklízením protestního tábora v lese, kde v uplynulých let vzniklo několik desítek přístřešků v korunách stromů. S vyklízením policisté nezačali kvůli plánovanému rozšiřování blízkého hnědouhelného dolu, ale kvůli rozhodnutí úřadů, že přístřešky představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Protestující z řad ekologických aktivistů to označili za záminku.

Podle RWE je těžba na území lesa nezbytná k pokrytí potřeb německých uhelných elektráren. Ekologové ale upozorňují, že Německo ještě nevypracovalo energetickou koncepci v oblasti těžby uhlí, a není tak jasné, zda bude surovina ležící pod Hambašským lesem v budoucnu vůbec potřeba. Soud se dnes přiklonil na jejich stranu, když uvedl, že RWE nedoložila dostatečně, že těžba pod lesem je nezbytná.

V sobotu se u Hambašského lesa uskuteční velká demonstrace ekologických aktivistů. Očekává se účast až 20.000 lidí.

Proti vykácení lesa se protestovalo již dvakrát také před německým velvyslanectvím v Praze.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist