https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-poprve-potrestal-ceskeho-prodejce-ohrozenych-druhu-hmyzu-nabizel-je-pres-ebay
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud poprvé potrestal českého prodejce ohrožených druhů hmyzu. Nabízel je přes eBay

13.1.2017 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Muž prodával i kriticky ohrožené tesaříky alpské, které sbíral v přírodní rezervaci na Českolipsku. Podle ochránců přírody tím ohrozil jejich populaci. Jde totiž o máločetný druh.
Muž prodával i kriticky ohrožené tesaříky alpské, které sbíral v přírodní rezervaci na Českolipsku. Podle ochránců přírody tím ohrozil jejich populaci. Jde totiž o máločetný druh.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
České soudy poprvé potrestaly prodejce, který prostřednictvím internetu nezákonně obchodoval s ohroženými druhy hmyzu. Případem se v létě 2014 začali zabývat inspektoři z oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a kriminalisté, díky nimž nakonec došlo k vypátrání prodejce. Toho posléze soud potrestal dvouletým podmíněným trestem. Informuje o tom ČIŽP.
 

Prodejce pod anonymním uživatelským jménem nabízel na aukčním internetovém portálu eBay celkem 284 neživých jedinců ohrožených druhů brouků. „Inspektoři ČIŽP zjistili, že mezi nimi je například i 23 exemplářů kriticky ohroženého tesaříka alpského a 194 jedinců ohroženého roháče obecného. Také mnohé další nabízené exempláře patřily k ohroženým druhům,“ uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Protože nebyla zřejmá identita prodejce, převzala případ Policie ČR, které se ve spolupráci se správcem portálu eBay podařilo identitu prodejce vystopovat a zajistit důkazy o provedených transakcích. Vyšlo najevo, že s jedinci ohrožených druhů hmyzu obchodoval jednatřicetiletý muž z okresu Praha-západ.

Při domovní prohlídce policisté našli několik krabic s neživými exempláři hmyzu. Inspektoři ČIŽP, kteří při domovní prohlídce asistovali jako odborní konzultanti, v krabicích identifikovali nejen chráněné druhy brouků, ale také motýlů a měkkýšů. Hodnota zabavených živočichů byla stanovena na bezmála 830 tisíc korun.

Krabice s hmyzem, zabavené při domovní prohlídce.
Krabice s hmyzem, zabavené při domovní prohlídce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP

V průběhu trestního stíhání bylo prokázáno, že exempláře ohrožených druhů hmyzu muž získal odchytem v přírodě a následným usmrcením. „Například tesaříka alpského získával na území národní přírodní rezervace na Českolipsku, kde se nachází jedna z posledních oblastí výskytu v České republice. Dle odborného posudku Agentury ochrany přírody a krajiny tím pravděpodobně došlo k významnému ohrožení lokální populace tohoto kriticky ohroženého druhu. Tato populace se vyznačuje malou početností a velmi nízkou genetickou variabilitou, což ji činí zranitelnou,“ uvedl Zdeněk Papoušek, vedoucí oddělení ochrany přírody ČIŽP.

Soud muže odsoudil na dva roky odnětí svobody s podmíněným odkladem v délce dva roky a nařídil trest propadnutí nelegálně získaných exemplářů. „Jde zatím o první případ, kdy informace o internetovém prodeji nelegálně získaných jedinců hmyzu vedla k pravomocnému odsouzení. Případům obchodu s živými či neživými exempláři chráněných druhů se ČIŽP věnuje dlouhodobě a samozřejmě v tom bude dál pokračovat. U méně závažných případů ukládáme pokuty, ty závažnější řeší orgány činné v trestním řízení,“ vysvětlil ředitel ČIŽP Erik Geuss.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist