https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-potrestal-muze-z-krakova-za-poruseni-zakazu-topit-uhlim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud potrestal muže z Krakova za porušení zákazu topit uhlím

21.11.2019 00:28 (ČTK)
Soud v jihopolském Krakově potrestal jistého muže dvaceti hodinami veřejně prospěšných prací za to, že topil uhlím a dřevem. / Ilustrační foto
Soud v jihopolském Krakově potrestal jistého muže dvaceti hodinami veřejně prospěšných prací za to, že topil uhlím a dřevem. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Soud v jihopolském Krakově potrestal jistého muže dvaceti hodinami veřejně prospěšných prací za to, že topil uhlím a dřevem. Ve městě přitom od září platí vyhláška, která používat pevná paliva zakazuje. Dnes o tom na svých internetových stránkách informuje zpravodajská televize TVN24. Krakov se v minulosti v chladnějších měsících potýkal s mimořádně znečištěným ovzduším.
 

Muže, který do kotle ústředního topení přikládal uhlí a dřevo, přistihli v říjnu krakovští městští policisté.

Od začátku září mohou obyvatelé Krakova topit plynem nebo lehkým topným olejem. Zakázány jsou kotle i kamna na dřevo, uhlí a další pevná paliva. Týká se to i restaurací, kde se například nesmí nově zapalovat oheň v krbu nebo pod velkými grily. Na domácí grily nebo rošty, které jsou využívány jen příležitostně, se zákaz nevztahuje. Strážníkům při kontrolách pomáhá dron, kamera s termovizí a přístroje pro měření míry znečištění ovzduší polétavým prachem.

V Krakově od roku 1995 zlikvidovali 45 tisíc kotlů na pevná paliva, z toho v letech 2012 až 2019 jich bylo 25 tisíc. Po letošním 1. září podle TVN24 ve městě zůstalo asi 4000 kotlů a to hlavně v domácnostech, které se potýkají se sociálními a finančními problémy nebo v domech ve špatném technickém stavu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist