https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-potvrdil-zamitnuti-mzp-kvuli-vystavbe-haly-u-jablonneho-pobliz-chko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud potvrdil zamítnutí MŽP kvůli výstavbě haly u Jablonného poblíž CHKO

10.8.2023 12:41 | JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ (ČTK)
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MŽP
Liberecký krajský soud na začátku srpna potvrdil zamítavé rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP) ohledně neudělení výjimky pro zásah do cenných biotopů u Jablonného v Podještědí poblíž CHKO Lužické hory. Investor tam chce postavit skladovací a výrobní haly se zázemím na více než dvou hektarech, bez výjimky to není možné. Rozhodnutí soudu dnes ČTK poskytl předseda spolku Děti Země Miroslav Patrik. Spolek s tímto záměrem výstavby nesouhlasí. Proti rozhodnutí soudu je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
 

Výstavbu CPI Parku u Jablonného plánuje společnost Děčínská zemědělská, kterou vlastní firma Spojené farmy a předmětem jejího podnikání je podle obchodního rejstříku zemědělská výroba. U krajského úřadu výjimku firma původně získala díky argumentaci, že tam chce vytvořit až 420 pracovních míst, což měl být převažující důvod nad zájmem na ochranu přírody. MŽP ale souhlas s udělením výjimky zrušilo s tím, že s ohledem na nízkou nezaměstnanost v tomto regionu nebude mít hala v tomto směru nějaký zásadní vliv. Rozhodnutí ministerstva liberecký soud potvrdil.

"Podle krajského soudu firma přesvědčivě nedoložila, že zaměstnáním 420 osob v hale dojde k významnému snížení nyní nízké nezaměstnanosti v Jablonném v Podještědí a v jeho okolí a že tato práce bude zajímavá pro mladé lidi, neboť její tvrzení byly spekulativní," uvedl Patrik. Na Liberecku letos v červenci míra inflace dosáhla podle Úřadu práce ČR 3,8 procenta, přičemž celorepublikový průměr byl 3,5 procenta. Na jedno volné pracovní místo v okrese připadá 1,5 uchazeče o práci.

Záměr firmy by zasáhl do lokality, kde se vyskytují zvláště chráněné druhy ptáků, brouků a plazů. Konkrétně jde o ohroženého ptáka bramborníčka hnědého, čmeláky, brouky zlatohlávka tmavého, svižníka polního i střevlíka Scheidlerova, silně ohrožené ještěrky obecné a živorodé a slepýše křehkého i kriticky ohroženého pěvce strnada lučního a brouka střevlíka zlatého.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist