https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-rozehnani-blokady-na-sumave-bylo-nezakonne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozehnání blokády na Šumavě bylo nezákonné, rozhodl soud

6.10.2011 12:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Policisté pochybili zejména v tom, že se vůbec nezabývali otázkou oprávněnosti kácení
Policisté pochybili zejména v tom, že se vůbec nezabývali otázkou oprávněnosti kácení
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Ukončení blokády v šumavském národním parku ze strany Policie ČR bylo nezákonné. Aktivistům dal za pravdu plzeňský krajský soud, který prohlásil rozpuštění shromáždění za nezákonné.
 

Krajský soud v Plzni dal včera zapravdu žalobě Mojmíra Vlašína, jednoho z mluvčích letní blokády. Ten podal žalobu prostřednictvím Ligy lidských práv spolu s Ekologickým právním servisem.

Jádrem sporu bylo posouzení, zda policie postupovala zákonně proti lidem blokujícím kácení stromů v národním parku. Tedy zda se lidé svou přítomností v místě kácení dopustili přestupku proti lesnímu zákonu, či zda šlo o shromáždění lidí, kteří chtějí vyjádřit svůj názor. „Police to nesprávně vyhodnotila jako přestupek,“ řekl Ekolistu.cz místopředseda Krajského soudu v Plzni Václav Roučka.

Podle soudu se tedy jednalo o veřejné shromáždění, které ani policie ani žádný jiný správní orgán nerozpustil. Podle soudu byla blokáda veřejným shromážděním, které lze rozpustit pouze ze závažných důvodů. Soud také dodal, že území národního parku je veřejný prostor, jehož veřejný zájem je chráněn zákonem.

„Situace byla velmi nepřehledná a zmatečná a policie neměla lehkou úlohu,“ dodal Roučka. Přesto soud rozhodl, že policisté postupovali špatně, i když podle něj na policii tak trochu zbyla role rozhodnout ve sporu o tom, zda je kácení legální, či ne. Podle soudu se však prokázalo, že se policie nezajímala dostatečně o to, proti komu má zasahovat, a celou situaci tak vyhodnotila špatně.

Správní řízení nemá v tuto chvíli žádný praktický dopad na spor mezi ochránci přírody a správou parku. Nerozhodovalo se o věcnosti problému, zda kácení bylo, či nebylo správně, ale zda státní složky použili správný postup.

Rozsudek s podrobným odůvodněním by měl být k dispozici příští týden.

Podle aktivistů se během blokády policie ihned postavila na stranu těžařů a na žádost správy národního parku začala vůči demonstrantům zasahovat, aniž by jakkoliv zkoumala, zda je těžba v chráněné lokalitě oprávněná. Jedinou ochranou účastníků shromáždění tak bylo soudní přezkoumání. „Postup policie byl velmi jednostranný. Podle jejich vyjádření se nezákonností těžby nezabývali, protože žádný orgán se nevyslovil, že by byla nelegální. Přitom právě policie by měla tuto otázku sama posoudit,“ komentovala argumentaci policie právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Podle Ligy lidských práv by se účastníci shromáždění měli od státu domáhat omluvy a finančního zadostiučinění.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist