https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-rozhodne-o-zakonu-zjednodusujicim-prioritni-dopravni-stavby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud rozhodne o zákonu zjednodušujícím prioritní dopravní stavby

23.7.2019 00:17 | BRNO (ČTK)
Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení části zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. / Na snímku foto z výstavby D3 u Chotovin.
Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení části zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. / Na snímku foto z výstavby D3 u Chotovin.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | me / Wikimedia Commons
Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení části zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Návrh podal Krajský soud v Ostravě. Novela zákona v roce 2016 zavedla u některých prioritních dopravních záměrů z transevropské sítě odlišný proces posouzení vlivů na životní prostředí.
 

Novela reagovala na problémy se starými posudky vzniklými podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem ČR do EU, které unie neuznává. U prioritních záměrů vymezených nařízením vlády není nutné opakovat všechny procesní fáze od oznámení záměru přes zjišťovací řízení, vyjádření veřejnosti a samospráv k veřejnému projednání. Stačí, když ministerstvo životního prostředí vydá nové závazné stanovisko k vlivům na životní prostředí.

V roce 2016 vláda na seznam prioritních dopravních staveb konkrétně zařadila například obchvaty Českých Budějovic, Frýdku-Místku a některých obcí na trase D6, stejně jako vybrané úseky D35, D49 a D1.

Ostravský krajský soud vede řízení o žalobě spolku Děti Země proti rozhodnutí ministra dopravy z loňského července. Ministr částečně změnil a ve zbytku potvrdil rozhodnutí svého úřadu, jímž byla ve zjednodušeném režimu povolena stavba obchvatu Frýdku-Místku. Žaloba obsahovala také argumentaci proti závaznému stanovisku ministerstva životního prostředí a proti spornému ustanovení zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

Krajský soud se s argumentací ekologů ztotožnil a předal návrh na zrušení paragrafu ústavním soudcům. Podle krajského soudu zákon postrádá obecnost, protože se vztahuje pouze na předem určené dopravní záměry. Dále návrh poukazuje na vyloučení dotčené veřejnosti z projednávání vlivu záměrů na životní prostředí. Odpadly totiž procesní fáze, na kterých participují i spolky na ochranu přírody.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist