https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-v-jar-povolil-vnitrostatni-prodej-rohu-ohrozenych-nosorozcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud v JAR povolil vnitrostátní prodej rohů ohrožených nosorožců

6.4.2017 09:00 (ČTK)
O rohy mají zájem především země ve východní Asii, kde z nich podobně jako ze sloních klů vyrábějí většinou šperky, figurky a maličkosti pro turisty. Používají se také v tradiční medicíně a mnozí věří, že představují spolehlivé afrodisiakum. /ilustrační foto
O rohy mají zájem především země ve východní Asii, kde z nich podobně jako ze sloních klů vyrábějí většinou šperky, figurky a maličkosti pro turisty. Používají se také v tradiční medicíně a mnozí věří, že představují spolehlivé afrodisiakum. /ilustrační foto
Jihoafrický ústavní soud zrušil moratorium na vnitrostátní obchod s rohy nosorožců. Skupina soukromých majitelů nosorožčích farem tvrdí, že je teď prodej rohů na domácím trhu legální. Světový zákaz obchodu s rohy ohrožených zvířat ale zůstává v platnosti, napsala včera agentura Reuters.
 

Nejvyšší justiční orgán zamítl odvolání státního úřadu pro životní prostředí, který chtěl moratorium zachovat. Druhou stranou soudní pře bylo sdružení soukromých majitelů nosorožců.

Většina nosorožců na světě žije v Jihoafrické republice a od roku 1977 platí mezinárodní zákaz obchodování s jejich rohy. JAR v roce 2009, když obchodování s rohy na černém trhu bylo na vzestupu, uvalila na vnitrostátní obchody s rohy nosorožců moratorium.

Proti moratoriu se postavila řada majitelů nosorožčích farem, kteří vládu zažalovali. Kabinet se postupně sám začal přiklánět ke zrušení zákazu. Ochránci přírody po celém světě jej ale podporovali a upozorňovali, že pytláci v posledních letech kvůli rohům zabili rekordní počet nosorožců.

O rohy mají zájem především země ve východní Asii, kde z nich podobně jako ze sloních klů vyrábějí většinou šperky, figurky a maličkosti pro turisty. Používají se také v tradiční medicíně a mnozí věří, že představují spolehlivé afrodisiakum.

Pytláci v JAR loni zabili 1054 nosorožců, což je o deset procent méně než v roce 2015. Zatímco jihoafrické úřady pokles přičítají zvýšené bezpečnosti a protipytláckým opatřením, ochránci přírody jsou přesvědčeni, že pytláci zabili méně zvířat proto, že nosorožci ve volné přírodě postupně vymírají.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist