https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-ve-francii-naridil-vlade-omezit-rybolov-kvuli-ochrane-delfinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud ve Francii nařídil vládě omezit rybolov kvůli ochraně delfínů

21.3.2023 14:31 (ČTK)
Delfíny moře ve Francii vyplavuje na břehy každý rok, letošní počet uhynulých mořských savců ale označil oceánografický institut v západofrancouzském La Rochelle za bezprecedentní.
Delfíny moře ve Francii vyplavuje na břehy každý rok, letošní počet uhynulých mořských savců ale označil oceánografický institut v západofrancouzském La Rochelle za bezprecedentní.
Foto | flowcomm / Flickr
Nejvyšší správní soud ve Francii, Státní rada, nařídil vládě, aby zastavila rybolov v některých částech Atlantského oceánu kvůli ochraně delfínů, informoval web stanice France24. Atlantik na francouzské břehy od začátku zimy vyplavil téměř tisícovku mrtvých delfínů, z toho přes 400 v jediném týdnu.
 

Ačkoliv delfíny moře ve Francii vyplavuje na břehy každý rok, letošní počet uhynulých mořských savců označil oceánografický institut v západofrancouzském La Rochelle za bezprecedentní. Situace přiměla k protestům neziskové organizace, z nichž některé podaly podnět k soudu s tím, že vláda nedělá pro ochranu delfínů dost. Podle nich hrozí, že tito mořští savci z Biskajského zálivu zcela zmizí.

Delfíni jsou ve Francii i v Evropě chránění a zákon trestá jejich lov, zohavení nebo odchyt. Toleruje sice "náhodné zachycení do rybářského náčiní", rybáři ho ale musí hlásit úřadům.

Francouzská vláda se zdráhala byť jen částečný zákaz rybolovu zavést, namísto toho rybářům ukládala povinnost mít na palubách lodí kamery a zařízení vydávající hlasité zvuky, které má delfíny odehnat.

Státní rada však dnes konstatovala, že nástroje "akustického odstrašení" nezaručují dostatečnou míru ochrany delfínů, "kterým alespoň regionálně hrozí vyhynutí". Vláda má nyní z nařízení Státní rady šest měsíců na zřízení zón se zákazem rybolovu a zavedení důkladnějšího systému sledování náhodných odchytů delfínů. Současný monitorovací systém je podle Státní rady nepřesný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist