https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-zrusil-rozhodnuti-mzp-umoznujici-vyjimku-z-ochrany-pro-vesteckou-spojku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud zrušil rozhodnutí MŽP umožňující výjimku z ochrany pro Vesteckou spojku

5.2.2024 12:18 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | ulleo / Pixabay
Krajský soud v Českých Budějovicích zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP) umožňující výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů pro takzvanou Vesteckou spojku. Vyhověl tak odpůrcům stavby ze spolku Krajina pro život. Podle soudu nebyl prokázán veřejný zájem na stavbě této silnice, věc se vrací k dalšímu řízení. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, informovala ČTK Petra Němcová z českobudějovického krajského soudu.
 

Jihočeský krajský úřad v červnu 2022 povolil Středočeskému kraji coby žadateli výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů. Týkala se 18 druhů - sedmi ohrožených, deseti silně ohrožených a jednoho kriticky. MŽP v odvolacím řízení změnilo některé formulace podmínek stanovené výjimky, ve zbytku ale rozhodnutí krajského úřadu potvrdilo.

Proti rozhodnutí podal žalobu spolek Krajina pro život. Argumentoval neexistencí veřejného zájmu na posuzované stavbě, neboť má podle něj sloužit hlavně soukromým developerům a plánované komerční zóně, a to za situace, kdy ke stavbě již existuje alternativa v podobě Pražského okruhu.

Soud podotkl, že základní podmínkou pro udělení výjimky je existence veřejného zájmu na stavebním záměru a to, že tento zájem převáží nad zájmem na ochraně přírody. Dospěl k závěru, že ve správním řízení nebyla existence veřejného zájmu na stavbě Vestecké spojky prokázána.

Správní orgány podle něj vymezily tento veřejný zájem velmi obecně, například neurčitým konstatováním o zlepšení dopravní obslužnosti či bezpečnosti. Ze spisu není podle soudu zřejmé, jaký a jak závažný problém má Vestecká spojka řešit a čím konkrétně k tomuto řešení přispěje. Správní orgány podle něj také zcela nesprávně pominuly existenci Pražského okruhu v dané oblasti.

Vestecká spojka má navázat na existující vestecký přivaděč od Pražského okruhu k Vídeňské ulici a vést kolem Vestce a Hrnčířů k Šeberovu a napojit se na dálnici D1. Měla by zlepšit dostupnost sídel a oblastí jižně od Prahy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist