https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sousedni-parky-sumava-a-bavorsky-les-pet-let-spolupracuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sousední parky Šumava a Bavorský les pět let spolupracují

21.10.2019 00:10 | ŽELEZNÁ RUDA (ČTK)
Sousední národní parky Šumava a Bavorský les už pět let intenzivně spolupracují. / Ilustrační foto
Sousední národní parky Šumava a Bavorský les už pět let intenzivně spolupracují. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Sousední národní parky Šumava a Bavorský les už pět let intenzivně spolupracují. Mají společné projekty, vyměňují si zkušenosti i strážce. Parky si dnes rozumí jako nikdy předtím, což pomáhá sousedským vztahům i turismu, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kooperují v odborné rovině, v rozvojových projektech i v propagaci.
 

Národní park Bavorský les oslaví příští rok 50 let, Národní park Šumava (NPŠ) vznikl před 27 lety. Jejich spolupráce se podle Brabce začala hodně rozvíjet od roku 2014, předtím byla spíše formální. Šumavu chápou jako společný park, který zajišťuje prostor pro přírodní procesy a neuzavírá se veřejnosti, uvedl ministr.

"Dali jsme si s Franzem (Leiblem, ředitelem Bavorského lesa) společný cíl a přitahujeme k němu zaměstnance a kolegy, kteří už pracují na konkrétních projektech," uvedl ředitel NPŠ Pavel Hubený. Podle něj je teď Šumava lidsky a přátelsky propojená.

Významnými společnými projekty je ochrana rysa nebo Life for Mires, tedy sedmiletý projekt obnovy mokřadů a rašelinišť za 150 milionů Kč. Snaží se vrátit na Šumavu vodu, protože šest let trvající sucho spolu s větrem ji vysušuje. Projekt zachraňuje 2000 z asi 5000 hektarů, které jsou desítky let odvodněné velkými příkopy. Na Březníku jsou po roce vidět první výsledky. Díky přehrazeným potůčkům už voda neodtéká a okolí se hned začalo obnovovat, což potvrzují mechy nasáklé vodou.

"Cením si velmi, že nám nabízejí nejen finanční spolupráci, ale sdílejí s námi všechny zkušenosti, protože jsou o 20 let starší a některými protivenstvími už si prošli před 25 lety," uvedl ministr ke spolupráci s bavorskými kolegy. Mají také delší kontinuitu, protože na české straně bylo příliš mnoho změn na postech ředitelů parku a každý šel trochu jiným směrem. Brabec ocenil nynější stabilitu managementů obou parků, což pomáhá například sjednocení turismu i značení tras. Oba parky mají společný plán otevřít nový hraniční přechod Modrý sloup.

Parky i ministerstva mají také stejný pohled na divočinu, kterou nevidí jako ošklivý suchý les. I po kůrovcové kalamitě žije, bují a podle Brabce se zvládne přirozeným zmlazením obnovit.

Německý park, který má třetinovou rozlohu ve srovnání s NPŠ a téměř 60 procent bezzásahové divočiny, českou stranu podle ministra hodně inspiroval při tvorbě nového rozdělení zón NPŠ, které v červnu schválila rada parku.

Podle Brabce funguje také spolupráce česko-saská, česko-rakouská i česko-polská. "Ale k Šumavě mám speciální vztah, protože tenhle park čelil z hlediska chápání lidí a přijetí regionů největším protivenstvím, s tím se žádný z těch ostatních parků nesetkal," řekl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist