https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelsko-a-portugalsko-mohou-prodlouzit-cenovy-strop-na-plyn-do-konce-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělsko a Portugalsko mohou prodloužit cenový strop na plyn do konce roku

29.3.2023 00:40 (ČTK)
Španělsko a Portugalsko smí do konce letošního roku prodloužit systém nastavení maximální ceny plynu pro výrobu elektřiny. Oznámila to španělská ministryně pro ekologický přechod Teresa Riberaová, podle které se na tom vlády obou zemí dohodly s Evropskou komisí (EK). Mechanismus oba státy zavedly před rokem, aby ochránily své obyvatele před prudkým zdražením energií po ruské invazi na Ukrajinu, uvedla agentura EFE.
 

Vládní mechanismus se týká plynu pro výrobu elektřiny. Mechanismus stanovuje maximální cenu, rozdíl proti ceně na trhu dorovnává vláda, čímž se výrobcům snižují náklady na výrobu. Jelikož v posledním období je elektřina z plynu nejdražší, tak snížení její ceny pozitivně ovlivňuje i ceny elektřiny z jiných zdrojů.

Mechanismus Evropská komise schválila na jaře loňského roku. Španělsko a Portugalsko uvedly, že tvoří vysoce integrovaný a současně také izolovaný energetický trh. "Tento nástroj umožní chránit španělské a portugalské spotřebitele do konce roku," uvedla Riberaová.

Maximální cena se ale postupně zvýší z 55 eur (1305 Kč) na 65 eur (1543 Kč) za megawatthodinu. Až prodloužení mechanismu schválí španělská vláda, Evropská komise nařízení posoudí a podle dohody schválí.

Agentura Reuters uvedla, že Madrid by chtěl prodloužit vládní pomoc až do konce příštího roku. Podle španělských médií v posledních týdnech producenti elektřiny z plynu vládní pomoc nepoužívají, protože tržní ceny jsou pod limitem.

Za celou dobu od zavedení sytému náklady podle vládních údajů přesáhly pět miliard eur (více než 118 miliard Kč). Náklady částečně platí domácnosti a firmy, ceny energií ve Španělsku se ale zvýšily méně než v jiných unijních zemí. Opatření mělo dva vedlejší dopady, ukazují analýzy - jednak spotřeba plynu byla vyšší než v situaci, kdy by strop neplatil, a jednak opatření podpořilo vývoz španělské elektřiny do sousední Francie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist