https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/specialiste-odstrelili-skalni-bloky-nad-hrenskem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Specialisté odstřelili skalní bloky nad Hřenskem

6.2.2002 13:06 | HŘENSKO (ČIA)
Pomocí výbušnin zlikvidovali specialisté během necelého týdne pádem hrozící skalní bloky nad obcí Hřensko v okrese Děčín. O dalším průběhu sanace a zajištění pískovcových skal se bude rozhodovat v příštích hodinách. ČIA to dnes potvrdil místostarosta Hřenska Zdeněk Pánek. Evakuovaných 13 obyvatel by se mělo vrátit do před týdnem nejohroženějších hřenských domů a penzionů v závěru tohoto týdne. Nezbytným sanačním pracem předcházelo vyhlášení stavu nebezpečí ze strany Okresního úřadu (OkÚ) v Děčíně.
 

Jak pro ČIA dnes uvedl mluvčí OkÚ Ondřej Horák, ministerstvo životního prostředí dopisem ministra Miloše Kužvarta původně sdělilo, že náklady na sanaci nebezpečných skal si musí zaplatit majitelé ohrožených nemovitostí. To vzbudilo u většiny obyvatel Hřenska dojem, že stát se snaží přehodit mnohamilionové břemeno na občany. Ti žijí pod skalními bloky mnohdy desítky let. Ministr Kužvart vyzval přednostu děčínského OkÚ k uplatnění ustanovení zákona o lesích a vyhlášení stavu nebezpečí. Náklady na sanaci v tomto případě uhradí stát.

O situaci ve skalách na Děčínsku se začal zajímat Ústecký kraj. Zástupce hejtmana Jaroslav Foldyna (ČSSD) jednal s přednostou OkÚ v Děčíně Jiřím Benediktem například o možnosti využití zdrojů z budoucí státní dotace. Tu ve výši 15 miliard korun slíbila Zemanova vláda k zahlazení následků důlní činnosti a pro revitalizaci krajiny severozápadních Čech. Podle Benedikta přináší neřešený problém skal kolem Hřenska a v jiných lokalitách na Děčínsku obdobné problémy jako extenzivní dlouhodobá těžba uhlí v pánevních severočeských okresech.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist