https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spiegel-online-islandsky-vulkan-pravdepodobne-zpusobil-vysychani-nilu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spiegel online: Islandský vulkán pravděpodobně způsobil vysychání Nilu

29.11.2006 03:20 | PRAHA/HAMBURK (EcoMonitor)
Na konci 18. století začal islandský vulkán Laki chrlit množství lávy a oxidu siřičitého. Krátce na to klesla hladina Nilu na svoje historické minimum. Podle vědeckých výzkumů spolu tyto dvě události vzájemně souvisí, dokladem je i nový klimatický model amerických vědců, tvrdí Spiegel online.
 

Vulkán Laki vychrlil v letech 1783–1784 okolo 12 km3 lávy a do atmosféry se tehdy uvolnilo okolo 100 milionů tun plynu, ze kterého část představoval oxid siřičitý. Důsledky této erupce byly opravdu ohromné a projevily se i v tisíce kilometrů vzdáleném Egyptě. Hladina Nilu zde totiž klesla na svoji historicky nejnižší úroveň, následující suché období pak způsobilo hladomor.

Zda ale skutečnou příčinou poklesu vodní hladiny Nilu byla právě erupce Laki, nebylo dlouhou dobu dostatečně prokázáno, jasné důkazy vědci přinesli až nyní, píše Spiegel online. Vědecký tým ze Státní univerzity v New Jersey, který pracoval pod vedením Luka Omana, totiž vytvořil komplexní počítačovou simulaci a její výsledky zveřejnil v odborném časopise Geophysical Research Letters.

Uvolněný oxid siřičitý a další plyny se v atmosféře promísily s vodní párou a vytvořily tzv. aerosol, který následně odrážel sluneční záření do vesmíru. Vědci simulovali tento proces pomocí klimatického modelu, který byl vyvinut v Goddardově institutu Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA. Díky němu bylo možné vypočítat, že erupce vulkánu způsobila ochlazení severní polokoule o 1-2 oC. Tyto závěry lze doložit např. i stromovými letokruhy, protože právě v tomto období vykazují výrazně menší přírůstek.

Díky menšímu rozdílu teplot mezi mořem a pevninou došlo podle vědců k oslabení monzunových větrů, které za normální situace přinášejí déšť do africké nilské oblasti. Sice zde existuje určitá možnost, že by tento pokles mohl být způsoben přirozenými klimatickými výkyvy, ale Oman ji považuje za velmi nepravděpodobnou. Podle jeho názoru se v tomto případě jedná o méně než 3% pravděpodobnost.

Vědecký tým má nyní v úmyslu využít i data z jiných studií a pomocí klimatického modelu se pokusit předpovědět klimatické důsledky některých přírodních událostí, které by mohly mít vliv i na velmi vzdálené regiony. Pokud by se jim to skutečně podařilo a model by byl použitelný i na sopečné výbuchy v jiných oblastech, bylo by podle jejich názoru možné informovat místní vlády dostatečně včas a poté učinit potřebná opatření. Až dosud totiž trvaly výpočty předpovědí až několik týdnů.

Podle článku na serveru Spiegel online ze dne 24.11. 2006.


reklama

 
Vendula Maráková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist