Spiegel Online: Tropická houba produkuje bionaftu
Čerpací stanice ve Philadelphii. | |
Ilustrační foto: Hugo Charvát/EkoList |
Výroba biopaliv z rostlinných zbytků má tu výhodu, že zbytky nelze jíst a jejich spotřebování tedy narozdíl třeba od spotřebování kukuřice neovlivní ceny potravin. Avšak pro zpracování zbytků je nutné použít kvasinky nebo bakterie. Výsledkem pak jerozdělení celulózy na cukry. Tento postup je zdlouhavý a vyžaduje vynaložení cenné energie. Gary Strobel z Montana State University však teď v patagonském deštném pralese objevil houbu Gliocladium roseum.
Strobel svůj objev zveřejnil v časopise Microbiology. Houba žije ve stromě Eucryphia cordifolia a badatel původně doufal, že se bude hodit k výrobě antibiotik. Zjistil však, že produkuje celou řadu uhlovodíků: alkany, alkeny, esterové sloučeniny, alkoholy a mastné kyseliny. Jde vlastně o hlavní složky dieselového paliva. Gary Strobel a jeho kolegové říkají výsledné směsi "mykodiesel".
Houba se přitom spokojí s různými druhy materiálů obsahujících celulózu, kterou přeměňuje v naftu.
Eckhard Boles zabývající se biotechnologickým výzkumem ovšem zůstává skeptický. "Očekávat, že tato houba bude sloužit k výrobě mykodieselu, je zcela nerealistické," řekl redakci Spiegelu Online. "Pěstování je příliš nákladné a daří se pouze za omezeného přístupu vzduchu, většina pokusů proběhla v Petriho miskách. Navíc houba roste celkem 18 dnů," dodal.
Boles se však přesto domnívá, že pokud by došlo k izolaci některých genů nebo enzymů, hospodářský přínos nakonec není vyloučen. Zdá se, že dnešní nafta kdysi vznikala podobným způsobem.
Podle článku Jense Lubbadeha Wundersamer Regenwald-Pilz erzeugt Biodiesel zveřejněného dne 4. listopadu na serveru Spiegel Online
reklama
Online diskuse
upresneni - 7. 11. 2008 - tmoravecPane Safariku, jiste znate to prislovi o vozech a kozach? Ve svem prispevku argumentuju tim, ze penize na objevovani necoho noveho nejsou penize vyhozene, narozdil od penez vyhozenych na masove sporty. Vy na to reagujete tim, ze na slovensku existuje skupina mafianu, kteri parazituji na statnim rozpoctu a kteri, jak sam uvadite neprodukuji zadnou novou informaci. To, ze v nasem mafiansko-bolsevickem prostoru neumi stat vydavat penize efektivne na cokoliv (ani na vedu ani na dalnice) neznamena, ze to neumeji jinde ve svete. Napriklad v USA (kam miril muj puvodni prispevek) to umeji docela dobre. Nebo jinak - pokud bych pouzil Vasi argumentacni logiky, tak bych z faktu, ze u nas je kilometr srovnatelne dalnice o 1/3 az 1/2 drazsi nez v Nemecku mohl vyvodit, ze verejne penize vynakladane na stavbu dalnic jsou vynakladane spatne a ze stavet dalnice proste nema smysl.Co se tyka penez vyhozenych za fotbal - nerekl jsem, ze mi to vadi, jen sem konstatoval fakt, ze jsou to penize zcela zbytecne vyhozene do stoupy. Navic nesdilim vase presvedceni, ze jde pouze o soukrome penize tech, ktere tyto gladiatorske hry zajimaji - napriklad policejni asistence, ktera je pri kazdem vetsim zapase nutna se plati z dani. Rovnez na stavby stadionu vetsinou prispivaji stat, mesto nebo Sazka. Tento podnik pritom ma monopol na loterijni hry a z jejich vynosu by mel ze zakona podporovat rozvoj telovychovy a misto toho se pak utopi v podnicich typu sazka areny. Jeste jendou rikam - nevadi mi to, jsem s tim smiren, ale vadi mi, kdyz se tu nekdo handrukuje o par desitek tisic, ktere jdou jednoznacne na solidni vedu (viz clanek) a pritom ho jine diry ve statnim rozpoctu nasem, jakoz i jinych statu nechavaji zcela chladnymi. hezky den. tm |