https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolek-neuspel-se-zalobou-kvuli-modernizaci-elektrarny-chvaletice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spolek neuspěl se žalobou kvůli modernizaci elektrárny Chvaletice

2.3.2020 00:26 | BRNO (ČTK)
Spolek Frank Bold Society s konečnou platností neuspěl se žalobou kvůli modernizaci chvaletické elektrárny. / Ilustrační foto
Spolek Frank Bold Society s konečnou platností neuspěl se žalobou kvůli modernizaci chvaletické elektrárny. / Ilustrační foto
Spolek Frank Bold Society s konečnou platností neuspěl se žalobou kvůli modernizaci chvaletické elektrárny. Nejvyšší správní soud (NSS) sice v roce 2018 vyhověl první kasační stížnosti spolku, Městský soud v Praze ale i napodruhé rozhodl, že modernizace nemá výrazný negativní dopad na okolí. Další kasační stížnost už NSS zamítl, zjistili dnes novináři z úřední desky.
 

Hnědouhelná elektrárna u Chvaletic na Pardubicku získala v letech 2015 a 2016 stavební povolení pro sekundární denitrifikaci a rekonstrukci elektrostatických odlučovačů na blocích B3 a B4. Práce za přibližně tři miliardy korun jsou už hotové. Kritizovali je ale ekologičtí aktivisté, kteří poukazovali na to, že obnova bloků prodlouží jejich životnost až do roku 2030, a budou tak pokračovat negativní dopady provozu na přírodu a zdraví lidí.

Spolek Frank Bold Society označil v kasační stížnosti za významný negativní dopad emise amoniaku, tedy čpavku. Soud uznal, že vysoké emise čpavku by představovaly problém, ve Chvaleticích by však měly nastat jen výjimečně.

"Stěžovatel nepřinesl žádné věcné argumenty svědčící pro to, že množství vypouštěného amoniaku bude skutečně dvojnásobné oproti předpokladům obsaženým v rozptylové studii," stojí v rozhodnutí soudu.

Čpavek podle rozhodnutí nemá být vypouštěn do ovzduší kontinuálně, únik nastane jen v případě nesprávného dávkování močoviny. Pouze v případě mimořádné chyby v obsluze technologie může dojít k tomu, že koncentrace dosáhne maximálního emisního limitu.

NSS tak potvrdil, že záměr denitrifikace elektrárny nepodléhal takzvanému zjišťovacímu řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Úřady správně vyhodnotily modernizaci jako takzvaný podlimitní záměr.

Elektrárna společnosti Sev.en EC ve Chvaleticích je podle webu provozovatele třetí největší výrobce elektřiny v ČR. Je zároveň nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist