https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprava-parku-podyji-loni-od-soukromych-vlastniku-vykoupila-dalsi-pozemky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa parku Podyjí loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky

13.1.2022 19:18 | ZNOJMO (ČTK)
Správa národního parku Podyjí na Znojemsku loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky v parku. Za 16,3 hektaru zaplatila téměř pět milionů korun. Šlo o pozemky především v oblasti Havranického vřesoviště. Pečuje tak nyní zhruba o 90 procent území národního parku. Vykoupit chce i zbývající plochy. Na webu správy parku o tom informoval její mluvčí David Grossmann.
 

Havranické vřesoviště je lokalitou, která má přes 100 hektarů, žije zde vzácná teplomilná stepní flóra i fauna. "Na mělké půdě se zde vyvinula výjimečně bohatá vřesoviště a stepní trávníky hostící rozmanitou škálu suchomilných a teplomilných druhů, které jsou z velké části chráněny. Dalším neméně významným prvkem této krajiny jsou také ovocné sady, které mají vysokou přírodní hodnotou,“ uvedla Martina Lazárková, která má ve Správě Národního parku Podyjí výkupy na starosti.

V národním parku správa nyní pečuje zhruba o 90 procent území. V úmyslu má postupně vykoupit od soukromých vlastníků a obcí i zbývající plochy. Jde především o lesy a pozemky na vřesovišti a údolních loukách. Od roku 1994 vykoupila správa parku už asi 993 hektarů za 86,8 milionu korun. Šlo zejména o lesní pozemky v nejcennějších částech národního parku. Peníze na odkupy vždy čerpala ze Státního fondu životního prostředí.

Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist