https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sprava-parku-podyji-loni-vykoupila-dalsi-pozemky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správa parku Podyjí loni vykoupila další pozemky

8.3.2020 00:23 | ZNOJMO (ČTK)
Správa národního parku Podyjí na Znojemsku loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky v parku. Za 3,7 hektaru zaplatila 800.000 korun. Šlo například o část Lipinské louky (na snímku) nebo lesní pozemky u Čížova, Konic a Podmolí.
Správa národního parku Podyjí na Znojemsku loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky v parku. Za 3,7 hektaru zaplatila 800.000 korun. Šlo například o část Lipinské louky (na snímku) nebo lesní pozemky u Čížova, Konic a Podmolí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí
Správa národního parku Podyjí na Znojemsku loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky v parku. Za 3,7 hektaru zaplatila 800.000 korun. Šlo například o část Lipinské louky nebo lesní pozemky u Čížova, Konic a Podmolí. Pečuje tak nyní zhruba o 90 procent území národního parku. Vykoupit chce i zbývající plochy, uvedl na webu správy parku její mluvčí David Grossmann.
 

Lipinská louka leží nedaleko slavné vinice Šobes, podle správy se vykoupením těchto míst u Konic a Podmolí scelily lesní pozemky ve vlastnictví státu. Výkup pozemků u Čížova pak správa dokončila až v závěru roku. "Podařilo se tak získat přes dva hektary lesních pozemků v zóně přírodní a přírodě blízké a tím opět sjednotit státní vlastnictví velkého komplexu lesa. V tomto případě bude ponechán samovolnému vývoji," uvedla Martina Lazárková, která má ve Správě Národního parku Podyjí výkupy na starosti.

Správa parku získala i několik pozemků v ochranném pásmu národního parku, opět nedaleko Konic. Usilovala o ně proto, že se na nich vyskytuje řada zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Zároveň jsou podle správy také významnými prvky v zemědělské krajině.

V národním parku správa pečuje už zhruba o 90 procent území. V úmyslu má postupně vykoupit od soukromých vlastníků i zbývající plochy. Jde především o lesy a pozemky na vřesovišti a údolních loukách. Od roku 1994 vykoupila správa parku už téměř 970 hektarů téměř za 81 milionů korun. Šlo zejména o lesní pozemky v nejcennějších částech národního parku. Peníze na odkupy vždy čerpala ze Státního fondu životního prostředí.

Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist