https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stachy-chtely-zvlastni-poplatek-za-objemny-odpad-ustavni-soud-tuto-cast-odpadove-vyhlasky-zrusil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stachy chtěly zvláštní poplatek za objemný odpad, Ústavní soud tuto část vyhlášky zrušil

8.12.2023 10:30 | BRNO (ČTK)
Podle starosty Lampy se naplněnost sběrného dvora navyšuje kvůli různým stavbám, které ve Stachách a okolí vznikají. Ilustrační foto
Podle starosty Lampy se naplněnost sběrného dvora navyšuje kvůli různým stavbám, které ve Stachách a okolí vznikají. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ústavní soud (ÚS) zrušil část odpadové vyhlášky obce Stachy na Prachaticku. Obec zavedla vedle běžného poplatku za svoz komunálního odpadu ještě zvláštní poplatek za odkládání objemného odpadu v rozsahu převyšujícím 100 kilogramů na jednu domácnost a rok. Poplatek činil 3,30 koruny za kilogram. Nález ÚS je dostupný na jeho webu.
 
Obec Stachy na Prachaticku eviduje v posledních letech nárůst množství odpadu ve sběrném dvoře. Rozhodla se proto zavést vedle běžného poplatku za svoz komunálního odpadu ještě zvláštní poplatek za odkládání objemného odpadu. Poté, co Ústavní soud tento návrh zamítl, obec zváží, jak bude postupovat dál, řekl ČTK její starosta Petr Lampa.

Podle Lampy se naplněnost sběrného dvora navyšuje kvůli různým stavbám, které ve Stachách a okolí vznikají. "Je to takový podnikatelský odpad. Stavební firmy si zvykly, že přes různé lidi vozí různou suť a podobný materiál k nám na sběrný dvůr. A doplácí za to pak obec," řekl Lampa. Dodal, že obyvatelé Stach platí za svoz komunálního odpadu 900 korun ročně.

Návrh na zrušení části vyhlášky podalo ministerstvo vnitra, podle kterého má obec veřejnoprávní povinnost přebírat komunální odpad od nepodnikajících fyzických osob. Kvůli hrazení nákladů může zavést poplatek, nelze však vyžadovat ještě další platby navíc, uvádělo vnitro.

Ústavní soudci dali ministerstvu zapravdu. "Obec obcházela zákonnou úpravu a zaváděla další platby za ukládání odpadu nad rámec již vybíraného místního poplatku, čímž zneužila svou zákonem stanovenou působnost," stojí v nálezu soudkyně zpravodajky Veroniky Křesťanové.

Soud ale ponechal v platnosti další zpochybněnou část vyhlášky, podle které lze nebezpečný a objemný odpad ukládat rovněž ve sběrném dvoře ve Vimperku, vzdáleném asi 15 kilometrů, kde služba může být ještě zpoplatněná.

"ÚS souhlasí s obcí, že možnost odkládat nebezpečný a objemný odpad rovněž na sběrném dvoře ve Vimperku představuje 'něco navíc', co obec nebyla povinna zajistit," stojí v nálezu.

Před ústavními soudci obstálo i ustanovení o odkládání rostlinných zbytků na místo specifikované v příloze vyhlášky. Nález vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve sbírce zákonů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist