https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stado-zubru-u-benatek-n-j-se-od-zalozeni-rezervace-ztrojnasobilo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stádo zubrů u Benátek nad Jizerou se od založení rezervace ztrojnásobilo

18.6.2018 00:26 | MILOVICE (ČTK)
Ve čtvrtek večer ochránci zvířat na pastvině nedaleko Benátek poprvé pozorovali další dvě mláďata (na obrázku). Aktuálně tak počet zubrů v rezervaci dosáhl 21.
Ve čtvrtek večer ochránci zvířat na pastvině nedaleko Benátek poprvé pozorovali další dvě mláďata (na obrázku). Aktuálně tak počet zubrů v rezervaci dosáhl 21.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou se za dva a půl roku od založení rezervace téměř ztrojnásobilo. Ve čtvrtek večer ochránci zvířat na pastvině nedaleko Benátek poprvé pozorovali další dvě mláďata. Aktuálně tak počet zubrů v rezervaci dosáhl 21, uvedla v pátek v tiskové zprávě ochranářská společnost Česká krajina.
 

Na konci roku 2015 přivezli přírodovědci do rezervace sedm samic a jednoho samce. V roce 2016 přišlo na svět první mládě. K dnešnímu dni přišlo v rezervaci na svět celkem osm zubřích přírůstků, z toho letos čtyři. Na podzim loňského roku stádo doplnilo dalších pět dospělých samic dovezených z polské Bělověže.

"Projekt od začátku funguje v úzké spolupráci s vědci. Proto máme přístup k nejnovějším poznatkům a nemusíme opakovat postupy, které se v minulosti v jiných zemích neosvědčily," uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Na pastvině nedaleko Benátek zvířata spásají 120 hektarů stepi a brání jejímu zarůstání agresivními druhy trav a křovin. Spolu se zubry jsou na pastvině divocí koně. Na druhé pastvině u Milovic jsou kromě koní i pratuři.

Stáda budou mít nyní na pastvině příhodnější podmínky než v předchozích, extrémně suchých a teplých týdnech. "Za dva dny tu napršelo 35 milimetrů srážek, takže se naplnily tůně a zvířata mají k dispozici několik přírodních napajedel," uvedl ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou Karel Bendl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist