Standard: Ochránci odmítají vývoz stovek zvířat
Nosorožec tuponosý. | ||
Ilustrační foto: Jan Šatoplet/EkoList |
Ředitel WWG, která sdružuje patnáct keňských nevládních organizací Omara Abae Kalasinga tvrdí, že přesun zvířat do jiné země je velmi špatná zpráva, která přichází v okamžiku, kdy počet volně žijících zvířat v Keni neustále klesá. Mezitím se ozvala thajská strana, která kritizuje aktivitu zelených organizací protestujících proti plánu na prodej stovek kusů exotických zvířat do nové zoo založené vládou Thajska. Keňa souhlasila s tím, že pošle desítky zvířat včetně žiraf, zeber a lvů do safari parku v Chiang Mai v severní části Thajska. Ochránci zvířat odmítají celý plán především s poukazem na nemožnost záruky dobrého zacházení se zvířaty.
„Mohu garantovat bezpečí zvířat na sto procent,“ odmítá takové tvrzení koordinátor celého projektu Plodprasop Suraswadi.“ Africká zvířata jsou v Thajsku téměř třicet let. Nechápu, proč nějaké nevládní organizace teď spustily takový povyk. Je to naprostý nesmysl“
Ochránci životního prostředí z mezinárodní nadace Born Free Foundation (BFF) žádají vládu Keni, aby zvážila své rozhodnutí vyvézt až 300 kusů zvířat včetně vzácných druhů jako je nosorožec tuponosý, leopard nebo hyena skvrnitá. Aktivisté z BBF tvrdí, že mnohá ze zvířat určených k odvozu do Thajska jsou chráněna Úmluvou o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). „Jsme hluboce znepokojeni tím, kde a jak budou tato zvířata umístěna a také tím, jaký je čeká život, jestliže se tento plán stane skutečností,“ prohlásil Will Travers, výkonný ředitel nadace Born Free Foundation.
Podle článku Philipa Mwakio Standard 11. 02. 2005.
reklama