https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stanice-pavlov-v-mrazech-prijima-vyhladovele-a-zranene-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stanice Pavlov v mrazech přijímá vyhladovělé a zraněné ptáky

27.2.2018 05:10 | JIHLAVA (ČTK)
Ke zvířatům, která by přimrzla třeba na vodní hladině, ještě ochránce přírody z Pavlova tuto zimu nikdo nevolal. Když je pták hodně oslabený a přijdou tuhé mrazy, může přimrznout, ale to se stává zřídka. Ptáci ale mohou uhynout kvůli vysílení, pokud neseženou dost potravy, protože v mrazech mají větší spotřebu energie. / Na ilustračním fotu labuť na zamrzajícím rybníku
Ke zvířatům, která by přimrzla třeba na vodní hladině, ještě ochránce přírody z Pavlova tuto zimu nikdo nevolal. Když je pták hodně oslabený a přijdou tuhé mrazy, může přimrznout, ale to se stává zřídka. Ptáci ale mohou uhynout kvůli vysílení, pokud neseženou dost potravy, protože v mrazech mají větší spotřebu energie. / Na ilustračním fotu labuť na zamrzajícím rybníku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Záchranná stanice v Pavlově na Havlíčkobrodsku přijala koncem minulého týdne vyhladovělou volavku a včera káně zraněné autem. Draví ptáci se stahují k silnicím, protože v okolních travnatých pásech najdou myši, přikrmují se i sraženými zvířaty. Řekl to ředitel stanice Zbyšek Karafiát. Rybáři na Vysočině hlídají obsah kyslíku ve vodě pod zamrzlou hladinou rybníků. Myslivci přikrmují zvěř ve větší míře obilím, aby jí dodali energii.
 

Na Vysočině mrzne od minulého týdne, v noci na včerejšek místy bylo i 18 stupňů pod nulou. Ke zvířatům, která by přimrzla třeba na vodní hladině, ještě ochránce přírody z Pavlova tuto zimu nikdo nevolal. "Když je pták hodně oslabený a přijdou tuhé mrazy, může přimrznout, ale to se stává zřídka," řekl Karafiát. Ptáci ale mohou uhynout kvůli vysílení, pokud neseženou dost potravy, protože v mrazech mají větší spotřebu energie.

Stanice v Pavlově se teď stará přibližně o 160 zvířat. Část tvoří zimující ježci a netopýři a část handicapovaná zvířata, která se už po vyléčení nemohla vrátit do přírody. Kromě toho, že ošetřovatelé musí dávat do misek vlažnou vodu, aby tak rychle nezmrzla, zatím mrazivé počasí chod stanice neztěžuje. Zvířata mají možnost úkrytu a vodní ptáci tráví rádi hodně času venku.

Rybáři žďárské společnosti Kinský pravidelně kontrolují obsah kyslíku v zamrzlých rybnících. Když je to potřeba, instalují zařízení na její provzdušňování. Vzhledem k tomu, že hladiny byly dlouho bez ledu a teď je led průhledný, problémy zatím nejsou, řekl vedoucí úseku rybářství Petr Kulhánek. Prosekání ledu by podle něj nic neřešilo, otvor by zamrznul do čtvrt hodiny. Podle firemního webu společnost hospodaří na 750 hektarech rybníků.

Myslivci na Žďársku přikrmují celou zimu, jde hlavně o srnčí zvěř a o zajíce. V těchto mrazech jim dávají krmivo z obilí, které dodá energii. "Naštěstí není moc sněhu, zvěř se po něm vcelku pohybuje velice dobře. Horší by bylo, kdyby se bořila," řekl Oldřich Sedlář z okresního mysliveckého spolku. V mrazech je podle něj nejlepší, když zvěř může odpočívat v houštinách poblíž krmelců, aby se nevysilovala. Lidé by ji tam neměli rušit. Divoké kachny se podle Sedláře stahují do nižších poloh k tekoucí vodě a divoká prasata se nepřikrmují. "Ta lákáme na vnadiště, aby se dala odlovit," řekl Sedlář.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist