https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stanici-pavlov-podrazuje-krmeni-pro-zvirata-nemuze-sehnat-kurata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptačí chřipka prodražuje krmení handicapovaných zvířat. Stanice Pavlov nemůže sehnat kuřata

20.1.2017 16:30 | PAVLOV (ČTK)
Na měsíc stanice nakupuje 6000 kuřat, platí za ně 3000 korun. "Pokud nahradíme krmení kuřaty za myši či křepelky, cena krmení na měsíc vzroste na 60.000 korun," uvedl Zbyšek Karafiát.
Na měsíc stanice nakupuje 6000 kuřat, platí za ně 3000 korun. "Pokud nahradíme krmení kuřaty za myši či křepelky, cena krmení na měsíc vzroste na 60.000 korun," uvedl Zbyšek Karafiát.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Čejka / Stanice Pavlov
Záchranné stanici Pavlov na Havlíčkobrodsku stoupají náklady na krmení zvířat. Její ředitel Zbyšek Karafiát dnes řekl, že líhně, s nimiž spolupracuje, pozastavily prodej vyřazených kuřat z obav před šířením ptačí chřipky. V pavlovské stanici žije 120 zraněných nebo trvale handicapovaných zvířat, v nynějším mrazivém počasí je pracovníci musí krmit častěji. Krmivo, které se dá použít náhradou za kuřata, podle ředitele vyjde několikanásobně dráž.
 

Kuřaty vyřazenými z líhní běžně pracovníci stanice krmí většinu zvířat, na přilepšenou jim dávají granule, myši či křepelky. Kupříkladu výr velký denně spořádá pět kuřat. Na měsíc stanice nakupuje 6000 kuřat, platí za ně 3000 korun. "Pokud nahradíme krmení kuřaty za myši či křepelky, cena krmení na měsíc vzroste na 60.000 korun," uvedl ředitel. Doplnil, že stanice oslovila čtyři líhně a neuspěla u žádné.

Stanici provozuje obecně prospěšná společnost, na krmení má v rozpočtu kolem 130.000 korun na celý rok. Dodávky kuřat byly pozastaveny asi před dvěma týdny a jejich zásoby ve stanici kvůli mrazům rychle ubývají. Proto teď pracovníci stanice hledají jakékoliv jiné dostupné náhradní řešení.

"Ideální by bylo, pokud bychom našli jiného dodavatele krmení, kde by cena byla alespoň přijatelná, třeba i ve větší vzdálenosti od stanice," uvedl ředitel.

Pokud se jiný dodavatel nenajde a zásoba krmení bude vyčerpána, nezbude podle ředitele stanici nic jiného než požádat o příspěvek své příznivce.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po desetiletí. V Česku je v chovech zatím osm ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, například v Olomouci nebo v Praze. Čtyři ohniska jsou na Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.



Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama



Blíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist