https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stanovisko-o-vlivu-spalovny-odpadu-v-rybitvi-na-okoli-bude-do-dubna-2023
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stanovisko o vlivu spalovny odpadů v Rybitví na okolí bude do dubna 2023

16.11.2022 01:02 | PARDUBICE (ČTK)
Společnost chce spalovat až 20 000 tun průmyslového a nemocničního odpadu za rok, což s dvoutýdenní odstávkou představuje ročně 7500 provozních hodin. Ilustrační foto
Společnost chce spalovat až 20 000 tun průmyslového a nemocničního odpadu za rok, což s dvoutýdenní odstávkou představuje ročně 7500 provozních hodin. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Záporné, nebo kladné stanovisko k projektu modernizace spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic vydá ministerstvo životního prostředí do dubna příštího roku. Hodnotí vliv na životní prostředí. Město Pardubice, obce v okolí ani veřejnost spalovnu nechtějí. Staví se proti ní 16 let, uvedla pardubická radnice.
 

Zařízení vlastní AVE CZ od roku 2006. Pokud by firma, která o obnovu odstavené spalovny usiluje, získala kladné stanovisko ministerstva životního prostředí, potřebuje před zahájením stavby ještě integrované povolení, územní a stavební povolení, což je dlouhodobý proces. Pardubická radnice doufá, že kladné hodnocení nedostane.

Společnost tam chce spalovat až 20 000 tun průmyslového a nemocničního odpadu za rok, což s dvoutýdenní odstávkou představuje ročně 7500 provozních hodin. Firma opakovaně přepracovávala dokumentaci, veřejné projednání se konalo třikrát, poslední bylo v pondělí. Podle zástupců Pardubic nezohledňuje například kumulativní vlivy dalších záměrů v průmyslové lokalitě Semtín, které nebyly dostatečně vyhodnocené, neřešila ani vliv spalovny na kvalitu podzemní vody.

"Přepracovaná dokumentace i přes její úpravy a doplnění stále vykazuje značné nedostatky, spuštění spalovny proto považujeme i nadále za nepřípustné," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Společnost AVE CZ kritiku odmítá. Plánovaná spalovna bude mít podle ní nejmodernější technologie, bude mít několikastupňové čištění spalin, díky tomu splní emisní limity. Zpracovatel dokumentace uvedl, že vlivy na životní prostředí, ovzduší, dopravu a podobně jsou nevýznamné nebo akceptovatelné.

"Spalování odpadu v moderních spalovnách a jeho využití pro výrobu energie je k životnímu prostředí jedním z nejohleduplnějších způsobů, jak můžeme s nebezpečným odpadem vůbec naložit," řekl jednatel a výkonný ředitel AVE CZ Aleš Hampl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist