https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starosta-k-soudu-s-azosem-prijdou-dalsi-svedci-z-celeho-nymburka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosta: K soudu s AZOSem přijdou další svědci z celého Nymburka

10.5.2017 23:27 | NYMBURK (ČTK)
Nymburská radnice už ví, jak bude doplňovat další důkazy před nymburským soudem, který řeší spor mezi městem a zinkovnou a lakovnou AZOS. Zápach z provozu firmy AZOS obyvatele Nymburka dlouhodobě obtěžuje. Firma s kritikou nesouhlasí a tvrdí, že splňuje veškeré předpisy. Starosta Nymburka Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk) řekl, že budou jako svědci předvoláni obyvatelé ze širšího okolí, ne jen z domů v bezprostřední blízkosti průmyslové zóny, kde AZOS působí.
 

Soudkyně nymburského okresního soudu Hana Zdeňková při posledním jednání uvedla, že dosud nebylo prokázáno, že zápach, který vychází z nymburského provozu zinkovny a lakovny AZOS, je nepřiměřený zdejším poměrům. "Předvoláním svědků z celého města chceme dokázat, že AZOS opravdu obtěžuje obyvatele v celém městě. Ostatní podniky v průmyslové zóně jsou cítit jen v její bezprostřední blízkosti, AZOS nikoliv," řekl Fojtík. Dosud u soudu vypovídali jen obyvatelé ze Zálabí, tedy z bezprostřední blízkosti závodu.

Ve sporu se uskutečnila už řada jednání, vypovídali jak obyvatelé okolní obytné zóny, tak zaměstnanci zinkovny. Jejich výpovědi ale byly rozdílné. Nymburští obyvatelé vypověděli, že často cítí kovový zápach a mají zdravotní komplikace. Zaměstnanci firmy naopak tvrdili, že žádný zápach necítí a jsou zdraví.

Obyvatele Nymburka i samotné vedení města slova soudkyně Zdeňkové zaskočila. Právní zástupce radnice u soudu uvedl, že je výrokem šokován. Stejně se vyjádřili i obyvatelé. "Než přišel AZOS, byl klid," řekla jedna z nymburských obyvatelek, která soudní jednání sledovala.

Kromě dalších svědků chce město u soudu více zviditelnit posudek, podle nějž je zápach natolik intenzivní, že dalece přesahuje veškeré limity běžné v Evropě. Například v Dánsku platí norma, která považuje za problematickou už jednu pachovou jednotku, v Nizozemí mají vyšší limit, tolerují pět pachových jednotek v bytové zástavbě. V Nymburce bylo naměřeno dvacet pachových jednotek, k čemuž soud podle Fojtíka nedostatečně přihlédl.

AZOS zatím nechce další průběh soudního jednání komentovat. "K průběhu soudního sporu se po celou dobu jeho trvání nevyjadřujeme, stejně jako k tomu, jak v něm hodláme postupovat. Stále se především opíráme o jasná fakta - více než 30 certifikovaných měření včetně Státního zdravotního ústavu neprokázalo, že by AZOS cokoli porušoval," řekl ČTK mluvčí firmy Karel Samec.

Nové vedení města se několikrát setkalo jak s vedením zinkovny, tak se zástupci spolku Permanent, který proti zinkovně bojuje. Chtěli si vyjasnit postoje a názory na věc a prověřit informace, které předávalo minulé vedení města. O problému radnice jedná také se Středočeským krajem.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist