https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starosta-podal-zazaloval-dvojici-horolezcu-kteri-bivakovali-na-mont-blancu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosta zažaloval dvojici horolezců, kteří bivakovali na Mont Blancu

3.1.2023 10:21 | Saint-Gervais-les-Bains (Francie) (ČTK)
Právní kroky starosty vyvolaly pobouření v horolezecké komunitě. Bývalý horolezec a spisovatel Claude Gardien bivakování označil za "základní součást alpinismu".
Právní kroky starosty vyvolaly pobouření v horolezecké komunitě. Bývalý horolezec a spisovatel Claude Gardien bivakování označil za "základní součást alpinismu".
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Simon / Pixabay
Starosta francouzského města Saint-Gervais-les-Bains, které je jedním z výchozích bodů pro výstup na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc, podal trestní oznámení na dvojici horolezců, kteří si na vrcholu hory přes noc postavili stan a přespali tam. Muži tím porušili nařízení z roku 2020 a hrozí jim pokuta až 150 000 eur (asi 3,6 milionu korun) a jeden rok ve vězení, píše web stanice BFMTV.
 

Dvojice dobrodruhů cestu na vrchol hory i bivakování na něm natočila a video sdílela na youtubovém kanálu Instinct Sauvage (Divoký instinkt) na konci listopadu. Starosta Jean-Marc Peillex, jehož politickou prioritou je už roky boj proti masové turistice na Mont Blanc, řekl, že "cílem horolezců bylo zesměšnit zákon". "Podle pravidel je v ochranné přírodní zóně Mont Blancu s výjimkou případů absolutní nouze zakázáno spát jinde než na horské chatě Tête Rousse," řekl Peillex BFMTV.

Právní kroky starosty vyvolaly pobouření v horolezecké komunitě. Bývalý horolezec a spisovatel Claude Gardien bivakování označil za "základní součást alpinismu" a dva dotyčné horolezce označil za "neškodné snílky, kteří si myslí, že horolezectví stále dává prostor pro dobrodružství", píše BFMTV. Vysokohorský průvodce Yann Borgent prohlásil, že starosta Saint-Gervais-les-Bains nařízení aplikuje "selektivně a předpojatě". Peillex naopak uvedl, že jeho rolí jakožto starosty je "zajistit, aby pravidla a zákon platily pro všechny".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist