Starostové: Zákon o ochraně ovzduší nám spíše přitíží než ulehčí
Zákon má podle senátora a starosty obce Světlá Hora na Bruntálsku Rostislava Harazina (KSČM) hodně nedostatků. "Pokud by se vzal striktní výklad zákona, měli bychom víc problémů než užitku," uvedl pro ČIA Harazin a dodal: "Na vesnicích budeme těžko zjišťovat, jestli lidé na zahrádkách dělají ohýnek, aby spalovali klestí nebo aby si opekli buřty," řekl Harazin.
Podle bývalého starosty Svitav a senátora Jiřího Brýdla (KDU-ČSL) se zákon "opticky tváří, že pomůže práci orgánů obcí, a tedy i starostům, ale není to tak úplně pravda". Společně se senátorem Pavlem Eybertem (ODS) se úspěšně pokusili prosadit několik změn v zákoně. Senátoři například přijali jejich návrh, aby ze zákona bylo jako znečišťující faktor vypuštěno takzvané světelné znečištění. Brýdl měl též námitky proti pachovému znečištění, protože metody, které vedou k jeho zjišťování, jsou velmi subjektivní. Pachové znečištění však v zákoně zůstalo.
Senátor a starosta Teplic Jaroslav Kubera (ODS) je sice přesvědčen o potřebnosti takového zákona, navržená verze však podle něj přenáší na obce břímě, na které nejsou připraveny. I on se pozastavil nad absurdností pojmu světelné znečištění. "Výrobci žaluzií by nepochybně uvítali, kdybychom do zákona vsunuli, že všechna okna domácností musí být večer zakryta žaluziemi, aby světelným znečištěním nepoškozovala okolní prostředí," řekl s ironickou nadsázkou Kubera.
Mnozí starostové se také bojí, že zákon povede k vlně sousedského udavačství. "Nenávistní sousedé budou práskat toho, kdo griluje," obává se případného dopadu zákona na chování obyvatel senátor Kubera. Podle něj je tolerance v této zemi nízká, každý občan hájí jenom svůj zájem a nerespektuje zájmy a chování okolí.
reklama