https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stary-jasan-za-nakupni-zonou-v-pardubicich-bude-nejspis-pamatnym-stromem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starý jasan za nákupní zónou v Pardubicích bude nejspíš památným stromem

7.9.2021 15:52 | PARDUBICE (ČTK)
"Jasany jsou ohrožené, ubývají v české krajině, 160 let starý jedinec je prostě cenný svým genofondem," řekl před časem Miroslav Seiner ze spolku Chráníme stromy. Ilustrační foto
"Jasany jsou ohrožené, ubývají v české krajině, 160 let starý jedinec je prostě cenný svým genofondem," řekl před časem Miroslav Seiner ze spolku Chráníme stromy. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Starý jasan ztepilý za nákupní zónou v Pardubicích se možná stane památným stromem. Rozhodnutí pardubického magistrátu ještě není pravomocné. Účastníci řízení se ještě mohou odvolat, čas mají do příštího týdne. Na pozemku, kde strom stojí, chce investor stavět další obchodní centrum. Je tak možné, že se odvolá. ČTK to řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.
 

"Rozhodnutí nenabylo právní moci. Účastníci řízení mají 15 dní na odvolání, záleží, kdy rozhodnutí obdrželi. Vlastník pozemků je také účastníkem řízení," řekl Míča.

Pokud se více než 160 let starý jasan stane památným stromem, není možné ho pokácet ani v jeho okolí provádět zásahy bez povolení úřadů. "Strom svojí velikostí, stářím je tak zajímavý, že si zaslouží být památným stromem. Pak by měl ochranu danou zákonem, bez schválení orgánů ochrany přírody ho není možné ošetřovat, ničit, má své ochranné pásmo, ve kterém se nesmí provádět bez povolení zásahy, včetně terénních prací, investičních akcí a podobně," řekl Míča.

Magistrát vyhlašuje status památných stromů na území Pardubic i území obecních úřadů s rozšířenou působností. Když se někdo odvolává proti, zpravidla to bývá vlastník pozemků, dodal Míča. "Protože mu omezujeme určitá práva využití pozemku," řekl Míča.

Ekologičtí aktivisté se roky snaží strom ochránit, přihlásili mimo jiné starý jasan do letošní soutěže Strom roku, umístil se mezi pěti dalšími v kategorii Strom hrdina. Na další obchodní zónu u nádraží, kde je zmíněný jasan, bylo vydané územní rozhodnutí. Městský obvod I povolil kácení stromů. Magistrát na jaře týdny závazné stanovisko zrušil. O jasanu jednalo i zastupitelstvo.

"Jasany jsou ohrožené, ubývají v české krajině, 160 let starý jedinec je prostě cenný svým genofondem," řekl před časem Miroslav Seiner ze spolku Chráníme stromy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist