https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-bude-opet-vyplacet-nahrady-za-skody-zpusobene-kormorany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát: Stát bude opět vyplácet náhrady za škody způsobené kormorány

7.6.2017 23:25 | PRAHA (ČTK)
Stát by měl podle návrhu vyplácet náhrady po určitou dobu. Na tři roky by se vrátila praxe, která skončila s dubnem 2013.
Stát by měl podle návrhu vyplácet náhrady po určitou dobu. Na tři roky by se vrátila praxe, která skončila s dubnem 2013.
Foto | Jan Rybář / Ekolist.cz
Stát asi opět bude vyplácet rybářům náhrady za škody na rybách, které způsobili kormoráni, byť v omezené míře. Senát dnes časově omezené obnovení těchto kompenzací schválil v rámci poslanecké novely, kterou nyní dostane k podpisu prezident.
 

Stát by měl podle návrhu vyplácet náhrady po určitou dobu. Na tři roky by se vrátila praxe, která skončila s dubnem 2013. Kormoráni tehdy vypadli ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů a stát přestal rybáře odškodňovat. V zákoně o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však kormorán zůstal.

Poslanci, k nimž patří i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), proto navrhli kormorána ze zákona vyškrtnout a zavést tříleté přechodné období pro odškodňování. Od ledna do konce roku 2019 by rybáři dostávali stoprocentní náhradu prokazatelně způsobených škod a za rok 2020 náhradu 80procentní.

Důvodem pro vypuštění kormorána ze seznamu zvláště chráněných živočichů je podle předkladatelů novely to, že přestal existovat celospolečenský zájem na jeho ochraně. Umožnilo by to podle nich i jeho lov podle pravidel v zákoně o ochraně přírody a krajiny, ve tříletém období by mohly početní stavy kormorána klesnout.

Návrh na obnovu vyplácení náhrad za škody způsobené kormoránem velkým už dříve předložila skupina poslanců ze zemědělského výboru. Vláda ale s jejich návrhem nesouhlasila a předkladatelé ho posléze stáhli. Nyní přijatý návrh kabinet naopak podpořil.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist