Stát chce přestat regulovat těžbu uhlí
Limity od počátku devadesátých let stanovují, kam až se může těžit. "Limity končí v roce 2005, chceme zachovat jen ty, které budou mít nějaký ekonomický podklad," tvrdí náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Podle něj již nemá smysl zachovat limity, které brání samotné vesnice. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek však tvrdí, že jeho resort byl vždy pro zachování těžebních limitů. Zároveň se však nebrání diskusi o tom, aby si o případné těžbě rozhodly obce samy. "Měly by mít právo veta," řekl.
Resort průmyslu připravil šest verzí energetické koncepce s výhledem do roku 2030. Jednou z nich je i takzvaná zelená varianta. Ta počítá vedle rozšíření limitů i s tím, že stát začne více využívat jadernou energetiku. V praxi by to znamenalo i výstavbu dalších bloků v Temelíně. V červnu hodlá ministerstvo o návrzích diskutovat s odbornou i laickou veřejností a do konce téhož měsíce připravit její konečnou verzi. Tu má do konce letošního roku schválit vláda.
Ministerstvo vychází v koncepci ze scénáře, který v následujících letech počítá s růstem výroby a spotřeby elektřiny. Zatímco v roce 2000 se v tuzemsku vyrobilo 73,71 terawatthodiny, v roce 2030 to již má být necelých 91 terawatthodin. Ekologové upozorňují, že již dnes je v zemi elektřiny přebytek. Analytik Wood & Company Jan Slabý naopak považuje scénář za realistický. Další vzestup spotřeby a tím i výrobu elektřiny mají v příštích letech táhnout domácnosti a průmysl.
reklama