https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-uspel-v-prvnim-sporu-s-provozovateli-elektraren-kvuli-odpadu-z-panelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát uspěl v prvním sporu s provozovateli elektráren kvůli odpadu z panelů

17.3.2022 11:57 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká republika nebude hradit provozovatelům fotovoltaických elektráren škodu, která jim vznikla v souvislosti s likvidací elektroodpadu ze solárních panelů. Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání ministerstva životního prostředí, změnil rozhodnutí pražských soudů a zamítl žalobu společnosti Vysočina Wind, která požadovala zhruba 1,6 milionu korun plus úroky. Jde o první rozhodnutí NS v řadě podobných sporů. Vychází z verdiktu Soudního dvora EU. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.
 

Vysočina Wind v žalobě vytýkala ministerstvu životního prostředí, že novela zákona o odpadech účinná od ledna 2013 obsahovala ustanovení, které provozovatelům solárních elektráren ukládalo povinnost přispívat na zpracování, využití a odstranění elektroodpadu z panelů. Evropská směrnice však zároveň vyžadovala, aby náklady na odstraňování odpadu z panelů nesli jejich výrobci. Stát podle žaloby nepromítl směrnici správně a včas do českého právního řádu, a způsobil tak provozovatelům elektráren škodu.

NS od roku 2019 obdržel deset dovolání v typově shodných sporech mezi provozovateli a státem. Podle statistik je takových sporů v Česku na 230, požadavky ze strany provozovatelů vůči státu činí dohromady přibližně dvě miliardy korun, uvedl mluvčí NS Petr Tomíček.

Nejvyšší instance se před dvěma lety obrátila s předběžnou otázkou na Soudní dvůr EU. Letos soudní dvůr rozhodl tak, že směrnici o odpadních elektrických a elektronických zařízeních částečně zrušil, a to právě v bodu, který ukládal povinnost financovat náklady na likvidaci panelů z let 2005 až 2012 výrobcům. Rozpor mezi českým právním řádem a evropskou směrnicí tak zmizel, Česko mohlo náklady přenášet na provozovatele elektráren.

"Odpovědnost žalované (České republiky) za škodu odpovídající částkám, které žalobkyně (Vysočina Wind) na těchto nákladech uhradila, je tudíž vyloučena," stojí v rozhodnutí NS.

NS nyní podle Tomíčka rychle rozhodne také o dalších dovoláních v obdobných sporech. Jde o většinu spisů, které leží u nejvyšší instance déle než dva roky. "Je proto předpoklad, že NS brzy velmi výrazně sníží počet svých nejdéle trvajících dovolacích řízení," uvedl Tomíček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist