https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-potvrdily-pravidla-pro-jednodussi-energeticke-stitky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU potvrdily pravidla pro jednodušší energetické štítky

27.6.2017 09:30 | LUCEMBURK (ČTK)
Nařízení obsahuje termíny, kdy mají být stávající třídy A+, A++ a A+++ nahrazeny stupnicí od A do G, kde A označuje energeticky nejméně náročné přístroje a G naopak ty nejméně šetrné. / ilustrační foto
Nařízení obsahuje termíny, kdy mají být stávající třídy A+, A++ a A+++ nahrazeny stupnicí od A do G, kde A označuje energeticky nejméně náročné přístroje a G naopak ty nejméně šetrné. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministři energetiky členských zemí Evropské unie včera potvrdili nařízení, které zjednodušuje evropský systém energetických štítků. Spotřebitelé tak budou mít snazší orientaci při nákupu. S opatřením, podle kterého se výrobci vrátí ke škále s písmeny od A do G, před deseti dny souhlasil europarlament.
 

Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie a tedy i výdaje. Pro výrobce by měl být systém pobídkou k inovacím a investicím do energeticky šetrnějších přístrojů.

Nařízení obsahuje termíny, kdy mají být stávající třídy A+, A++ a A+++ nahrazeny stupnicí od A do G, kde A označuje energeticky nejméně náročné přístroje a G naopak ty nejméně šetrné.

S prvními novými štítky by se zákazníci měli v obchodech setkat v roce 2019. Základní termín pro změnu označování je šest let s dalšími 18 měsíci, po které se mohou obě značky v obchodech objevovat současně. Pro "bílé spotřebiče", tedy myčky nádobí, ledničky či pračky je to 15 měsíců s ročním souběžným používáním v obchodech. U zboží jako jsou bojlery je lhůta až devítiletá, s nejzazší možností používat v obchodech starý typ označení celkem 13 let.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist