https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavba-cistirny-je-v-puli-pocita-s-mistem-pro-nove-technologie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavba čistírny je v půli, počítá s místem pro nové technologie

4.5.2017 08:15 | PRAHA (ČTK)
Budovaná vodní linka vyjde na 5,8 miliardy korun. Jde o první fázi modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun.  / ilustrační foto
Budovaná vodní linka vyjde na 5,8 miliardy korun. Jde o první fázi modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stavba nové vodní linky pražské čistírny odpadních vod je již z více než poloviny hotová. Počítá i s místem pro budoucí nové technologie, vodu by mohly čistit UV lampy. Novinářům to na včerejší prohlídce stavby řekla radní pro životní prostředí a infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Roční zkušební provoz stavby za 5,8 miliardy korun by měl začít v srpnu 2018.
 

Podle ředitele provozní divize Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Jiřího Rosického je hotovo asi 51 procent stavby. "Technologie se instalují tam, kde je to nutné například před dokončením stropů," vysvětlil. Kromě budovy hrubého přečištění, kterou splašky prochází jako první, budou všechny ostatní části nové linky pod zemí. Na povrchu bude nad nimi přístupný park ve formě suché stepi.

Po dokončení nové vodní linky se pražské splašky rozdělí na polovinu. Půlka se bude čistit v nové, druhá ve staré vodní lince, než se bude rekonstruovat i ta. Z obou ale vznikne stejné množství odpadních kalů jako v současnosti. Po zpracování je to asi 30 nákladních aut denně, která se odvážejí na skládku.

Specifikem Prahy je podle ředitele PVS Petra Žejdlíka velký sezónní výkyv objemu splašků. V létě, kdy je sucho a lidé na dovolených, jich je jen necelá polovina proti zimnímu a deštivému období. Čistírna bude připravená i na povodně, fungovat podle Rosického bude do záplav na úrovni dvacetileté vody. Umožní to čerpací stanice, která bude vyčištěnou vodu vypouštět do řeky.

Praha připravuje podle radní kromě možnosti zavedení UV lamp, které by vodu vypouštěnou do Vltavy dočišťovaly, také možnost dalšího využívání této vody. "Část by se mohla využívat na čištění ulic, zalévání botanické nebo zoologické zahrady. Město by ušetřilo i na poplatcích za její vypouštění do řeky," vysvětlila Plamínková. Pořízení UV lamp by přišlo asi na 350 milionů korun, prostory v čistírně na ně budou připravené. Náklady využití odpadní vody teprve město vyčíslí.

Budovaná vodní linka vyjde na 5,8 miliardy korun. Jde o první fázi modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově slouží od roku 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, navýšila se tak její nedostatečná kapacita. Současné úpravy si vyžádala pravidla Evropské unie, která nařizuje maximální hodnotu dusíku, který může být z čistírny do vody vypouštěný. V současné době tuto hranici čistírna překračuje.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist