https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavba-stanice-pro-zranena-zvirata-v-jinonicich-zacne-v-roce-2018
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavba stanice pro zraněná zvířata v Jinonicích začne v roce 2018

13.11.2016 01:26 | PRAHA (ČTK)
Provizorní řešení v podobě mobilních buněk bylo instalováno v roce 2011 a 2012.
Provizorní řešení v podobě mobilních buněk bylo instalováno v roce 2011 a 2012.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stavba nové záchranné stanice pro zraněná zvířata v pražských Jinonicích začne nejspíš v roce 2018. Současná stanice ročně přijme kolem 4000 zvířat, což je nejvíc ze všech krajů. Novinářům to řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) při příležitosti otevření rozšířeného zookoutku v Hostivaři.
 

"Praha má nejvíc ošetřených zvířat a nejhorší podmínky," řekla radní. Stanice funguje v provizoriu a zaměstnanci pracují v upravených stavebních buňkách. Nová stanice by měla stát několik desítek milionů korun. Podle Plamínkové by se příští měsíc měla projednávat změna územního plánu, která by její stavbu umožnila.

Záchranáři ročně ošetří tisíce zvířat, 70 procent jsou ptáci. Nejčastějšími pacienty jsou labutě, kterých končí ročně ve stanici kolem stovky. "Narážejí do trolejového vedení tramvají. Současná zařízení na jejich plašení příliš nefungují," uvedla radní. V záchranné stanici se zotavují v unikátní voliéře.

Ročně projde stanicí také kolem 400 až 500 ježků, záchranáři pečují i o zraněné srnky či muflony. V návrhu nové stanice se počítá také s výběhem pro vydry a bobry, kterých v české přírodě přibývá.

"Cílem záchranné stanice je zvířata vyléčit a vrátit do přírody zpět. Pokud to nejde, tak musí dožívat v chráněných podmínkách," řekla Plamínková. Pro ně má Praha takzvané zookoutky, kam se na některá zvířata mohou chodit Pražané dívat. Sídlí v Kamýku, Krčském lese, Chuchli a Hostivaři, kde dnes otevřeli pro veřejnost rozšířenou zahradu s voliérou s vzácnými bílými daňky. Úpravy areálu vyšly město na šest milionů, další finance chce město podle Plamínkové investovat do vylepšení areálu v Chuchli.

Vizualizace možné podoby záchranné stanice.
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist