https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavebni-cast-projektu-navstevnickeho-centra-krnap-konci-zacne-budovani-expozic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavební část projektu návštěvnického centra KRNAP končí, začne budování expozic

1.1.2022 00:33 | VRCHLABÍ (ČTK)
Projekt návštěvnického centra Krkonošského národního parku (KRNAP), které vzniká v bývalém klášteře ve Vrchlabí, je ve své polovině. Stavební část by měla být dokončena na začátku roku, poté naváže budování expozic. Hlavní návštěvnické centrum národního parku ponese název Muzeum Krkonoš a jeho otevření je naplánované na květen 2023. Vrchlabský klášter je sídlem Krkonošského muzea Správy KRNAP.
 

Součástí rekonstrukce bývalého kláštera je nový vstup do budoucích expozic. Má podobu skály a umožní zachovat podstatu struktury klášterní budovy. Architektonickou stránku přestavby kláštera zajistil profesor Roman Koucký a Šárka Malá ze společnosti koucky-arch.cz. Architekti navrhli nové uspořádání, kdy je hlavní vstup do expozic otočený k městu a navazuje na parkoviště. Nový vstup byl již dokončen.

"Práce jdou podle upraveného harmonogramu, stavební část by měla být dokončena do konce ledna 2022. Finalizujeme jednotlivá zadání veřejných zakázek k expoziční části, některé soutěže už byly vyhlášeny," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný s tím, že v prvních měsících nového roku začne realizační fáze expozic,

Budova bývalého kláštera je nepřístupná veřejnosti od podzimu 2017, stavební část projektu začala loni v únoru. Stavební práce zajišťuje Metrostav, který zakázku vyhrál s cenou 109,5 milionu korun bez DPH. Celkové náklady včetně vybudování expozice jsou odhadovány na více než 200 milionů korun. Evropské dotace mají činit více než 80 procent uznatelných nákladů.

Opravený klášter s novou interaktivní expozicí bude sloužit jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš. Nové návštěvnické centrum KRNAP nahradí oblíbené expozice Kámen a život a Člověk a hory. Vznikne expozice dokumentující příběh Krkonoš s ohledem na jedinečnou přírodu a soužití přírody a člověka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist