Stern: Rozvojové země čekají lepší roky
Podle Sterna ale čeká na mezinárodní instituce ještě hodně práce. "Především je potřeba dát chudým lidem pocit bezepečí a jistoty, že druhý den budou mít chleba," míní Stern. Důležitý je podle něj z hlediska mezimárodních institucí také boj s nemocemi jako jsou AIDS a tuberkulóza. Potřeba je také odstranit obchodní bariéry pro větší participaci většího počtu lidí na světových trzích. "Teď je nejlepší čas, aby rozvojové země začaly čerpat peníze od rozvinutých zemí s vysokým rozpočtem," řekl na závěr své řeči viceprezident Stern.
Jeho kolega ze Světové banky Jack Ritzen vidí ve Zprávě o rozvoji velmi silné sdělení, které přímo vybízí k tomu, aby byly zrealizovány všechny existující možnosti a některé země se tak mohly vymanit z osudu a začarovaného kruhu chudých zemí. Ritzen prohlásil, že banka je v perfektní pozici, co se týče dialogu s vládami jednotlivých zemí a tato úroveň komunikace je podle něj nejdůležitější. "Pokud se něco nepovedlo, pak to bylo způsobeno zanedbáním místních podmínek," tvrdí Ritzen. Stejně jako Stern vidí mezery v participačních procesech a zapojení občanské společnosti do diskuse považuje za nezbytnost. "Proto je důležité zvýšit sečtělost, protože bez informací se člověk nemůže účastnit rozhodování," říká. Pozornost je podle něj potřeba obrátit i k zemědělství, neboť řada zemí se v tomto odvětví zaměřuje jen na jednu nebo dvě komodity. "Plody růstu chudých zemí by měly být rovnoměrné," vysvětlil.
Kevin Watkins z mezinárodní nevládní organizace Oxfam, zabývající se příčinami hladu a chudoby, si myslí, že nejpozitivnější věcí na celé zprávě je to, že její autoři na ní spolupracovali s nevládními organizacemi a že už první návrhy zveřejňovali na internetu. Naopak nedostatečnost vidí v tom, že zpráva sice podporuje vzdělání a zdravotnictví,ale to jsou věci za které by se mělo platit, a proto je podle něj třeba najít cestu financování těchto odvětví přes státní rozpočty, zejména z daní, které stát vybere.
reklama