https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stezka-k-pralesu-mionsi-je-uzavrena-hrozi-tam-pad-stromu-a-hnizdi-tetrev
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stezka k pralesu Mionší je uzavřena, hrozí tam pád stromů a hnízdí tetřev

9.7.2023 01:09 (ČTK)
Tetřev hlušec
Tetřev hlušec
Stezka, která na Frýdecko-Místecku vede z Dolní Lomné k pralesu Mionší, je dočasně uzavřena. Hrozí tam pád stromů a také tam hnízdí kriticky ohrožený tetřev hlušec. ČTK to sdělila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
 

Stromy jsou napadeny kůrovcem a václavkou. "Od 1. srpna bude možné chodník po hranici pralesa prořezat, a pokud to provozovatel naučné stezky a lesníci vyhodnotí jako bezpečné, návštěvníci se budou moci vrátit," uvedla Šůlová.

V místech, kde stezka prochází po hranici národní přírodní rezervace Mionší, odumřela část smrků. "Sníh a vítr je polámaly a chodník je v délce několik set metrů prakticky neprostupný. Větve a i celé stromy tu mohou padat prakticky neustále, i za bezvětří," uvedla Šůlová.

František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny uvedl, že mimořádné situace a klidu využil tetřev hlušec a na jaře se tam usadil. "Jde o kriticky ohrožený druh a zároveň o jeden ze symbolů beskydské přírody. Pro hnízdění potřebuje tento majestátní pták především klid, kterého se mu v Beskydech už bohužel dostává jen na málo místech," uvedl Jaskula.

V Beskydech žije jen několik párů tetřevů. "Právě proto jsme na Mionší po dohodě s lesní správou Jablunkov přistoupili k omezení veškerých lesnických činností minimálně do konce července. Až nebude hrozit, že pohyb lesních dělníků hnízdícího tetřeva vyplaší, stezku bude možné prořezat," uvedl Jaskula.

Národní přírodní rezervace Mionší má celkovou rozlohu zhruba 170 hektarů. Chrání největší zachovalý jedlobukový prales v České republice. "Přísná ochrana tohoto území má kořeny již v roce 1895 a vstup mimo značené trasy je zakázán," uvedla Šulová.

Pralesem nevede žádná stezka, po které by turisté mohli chodit, jen po jeho okraji vede naučná stezka Mionší. Na ni je možné jít od roku 2015, ale jen s průvodcovskou službou, kterou zajišťuje obec Dolní Lomná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist