https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stezku-korunami-stromu-krkonose-zdobi-dreveny-nosorozec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stezku korunami stromů Krkonoše zdobí dřevěný nosorožec

4.7.2020 01:05 | JANSKÉ LÁZNĚ (ČTK)
Nosorožce černého s mládětem, oba v životní velikosti, na zakázku dvorské zoo vyřezal motorovou pilou dřevosochař Martin Kučera z Nového Bydžova.
Nosorožce černého s mládětem, oba v životní velikosti, na zakázku dvorské zoo vyřezal motorovou pilou dřevosochař Martin Kučera z Nového Bydžova.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Několikatunový dřevěný nosorožec s mládětem zdobí nově areál Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Má pomoci vzájemné propagaci stezky a ZOO Dvůr Králové, které jsou od sebe vzdálené 34 kilometrů. Upozornit má také na projekty zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat a na ochranu přírody v Krkonoších. ČTK to řekla mluvčí zoo Markéta Grůňová.
 

ZOO Dvůr Králové je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Královéhradeckém kraji, loni do ní přišlo 542 000 lidí. Druhé místo obsadila lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku s 310 000 návštěvníky a třetí byla právě Stezka korunami stromů Krkonoše s návštěvností více než 305 000 lidí.

Nosorožce černého s mládětem, oba v životní velikosti, na zakázku dvorské zoo vyřezal motorovou pilou dřevosochař Martin Kučera z Nového Bydžova. "Důležité bylo, že se podařilo sehnat velký kus majestátního dubu. Samice nosorožce je z jednoho kusu, na délku má asi 2,6 metru. Je to jedno z největších zvířat, která jsem dělal. Mládě má přes jeden metr," řekl. Předlohou mu byli reální nosorožci z dvorské zoo. "Nejtěžší bylo zachytit proporce a výraz nosorožce, jeho hlavu a roh. Není to zvíře, které má člověk 'nakoukané'," řekl dřevosochař.

Vzájemná podpora stezky a zoo by měla pokračovat dalším projektem, kterým bude v roce 2021 výstavba vyhlídkové věže v zoo. "Vyhlídka vyroste uprostřed lávky vedoucí přes výběhy kopytníků a nosorožců a bude mít tvar podobný Stezce korunami stromů Krkonoše," řekla Grůňová.

Stezka korunami stromů návštěvníkům nabízí i naučné centrum v podzemí dřevěné rozhledny, které představuje spletitý kořenový systém stromů. Lidé například poznají vřetenovku krkonošskou, což je malý šnek, který žije jen v Krkonoších. Vřetenovka má u stezky i dřevěnou sochu, další sochy mají čáp černý a tetřívek. Ode dneška tak u paty stezky stojí i nosorožci.

Dvorská zoo je velmi úspěšná právě v chovu nosorožců černých východního poddruhu, jehož ve volné přírodě žije odhadem posledních několik set jedinců. Všech nosorožců černých v přírodě zbývá kolem 5000. Nosorožce černé zoo vrací i do Afriky, v minulých letech zvířata transportovala do Tanzanie a Rwandy.


reklama

 
Zdeněk Rychtera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist