https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/straznici-s-hasici-v-brne-odchytavali-stromoveho-dikobraze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strážníci s hasiči v Brně odchytávali stromového dikobraze

10.7.2018 00:20 | BRNO (ČTK)
Dikobrazi (na obrázku) jsou býložravci, živí se ovocem, kořínky a hlízami. Bývají aktivní převážně v noci, ve dne spí ve vyhrabaných norách. Jsou-li vyrušeni, naježí bodliny a začnou chřestit dutými ocasními ostny.
Dikobrazi (na obrázku) jsou býložravci, živí se ovocem, kořínky a hlízami. Bývají aktivní převážně v noci, ve dne spí ve vyhrabaných norách. Jsou-li vyrušeni, naježí bodliny a začnou chřestit dutými ocasními ostny.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | 1447441 / Pixabay
Strážníci spolu s hasiči v Brně odchytávali stromového dikobraze neboli urzona kanadského, utekl ze zoo. Ze svobody se těšil asi dva týdny. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.
 

Muž v neděli dopoledne na lince 156 nahlásil přítomnost zvířete podobného dikobrazovi na zahradě v brněnské městské části Medlánky. "Strážnice odchytové služby v koruně asi šest metrů vysokého stromu skutečně objevila savce s trny a po konzultaci s brněnskou zoo zjistila, že jde o stromového dikobraze neboli urzona kanadského," uvedla mluvčí.

Samička urzona Jitka utekla ze zoo před dvěma týdny, a i když se čas od času někde objevila, chovatelům se ji nedařilo chytit. K odchytu vyjeli i hasiči, kteří pomocí dlouhé tyče samičku plašili a snažili se ji zahnat na zem. Tam na ni už čekali strážníci a také chovatelé ze zoo vybavení sítěmi. Urzon, který se na zemi pohybuje poměrně pomalu, se ale nechtěl vzdát svobody a snažil se schovat. Strážnici s odchytovou sítí ale neutekl. Zvíře si poté převzali chovatelé.

"Ven se dostala pravděpodobně přes elektrický ohradník, nevadily jí ani elektrické šoky, které dostala. Měly ji odradit, aby nepokračovala dál v cestě, ale tahle konkrétní samice je asi nějakým způsobem proti elektrickým šokům rezistentní," řekl mluvčí zahrady Michal Vaňáč. Doplnil, že expozici nyní budou muset více zabezpečit, aby se útěk neopakoval.

Dikobrazi jsou býložravci, živí se ovocem, kořínky a hlízami. Bývají aktivní převážně v noci, ve dne spí ve vyhrabaných norách. Jsou-li vyrušeni, naježí bodliny a začnou chřestit dutými ocasními ostny.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist