https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strom-v-praze-1-se-zatim-kacet-nesmi-hnizdi-v-nem-holub
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strom v Praze 1 se zatím kácet nesmí, hnízdí v něm holub

19.3.2021 02:01 | PRAHA (ČTK)
Vzrostlý strom se nachází na zatravněném plácku nedaleko tramvajové zastávky Karlovy lázně, který chce Praha 1 odtěžit, vzniklé prostranství vydláždit a zpřístupnit průchod nábřežní zdi k Vltavě, tzv. čapadlo.
Vzrostlý strom se nachází na zatravněném plácku nedaleko tramvajové zastávky Karlovy lázně, který chce Praha 1 odtěžit, vzniklé prostranství vydláždit a zpřístupnit průchod nábřežní zdi k Vltavě, tzv. čapadlo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Googlemaps
Javor na pražském Smetanově nábřeží, proti jehož kácení protestují opoziční politici a místní obyvatelé, se z rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zatím kácet nesmí. Hnízdí v něm holub a kácení bude možné poté, až hnízdo i s mláďaty opustí. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. Proti kácení včera na radnici protestovali lidé, tajemník úřadu tvrdí, že ho fyzicky napadli.
 

Podle informací protestujících se ČIŽP začala případem zabývat tento týden. Bidlo potvrdil, že inspekce dnes radnici doručila rozhodnutí, že strom není možné porazit do doby, než jej opustí hnízdící holub a jeho mláďata. "Celou věc budeme konzultovat s odborníky a případné odvolání bude vycházet z jejich doporučení," doplnil. Vedení Prahy 1 minulý týden po protestech a intervenci vedení magistrátu souhlasilo s odkladem kácení do 26. března.

Vzrostlý strom se nachází na zatravněném plácku nedaleko tramvajové zastávky Karlovy lázně, který chce Praha 1 odtěžit, vzniklé prostranství vydláždit a zpřístupnit průchod nábřežní zdi k Vltavě, tzv. čapadlo. Proti záměru se minulý týden zvedl odpor některých obyvatel a opozice Prahy 1 z řad Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených.

Ve čtvrtek se u stromu konala protestní akce, po které se účastníci vydali na radnici Prahy 1, kde se chtěli setkat se starostou Petrem Hejmou (STAN). Tam se dostali do slovní a posléze i fyzické potyčky s tajemníkem úřadu Františkem Dvořákem, který je z důvodu epidemiologických opatření odmítl vpustit dovnitř. Tajemník se podle mluvčího poté obrátil na policii.

První protestní akci u stromu opozice z Prahy 1 zorganizovala minulý pátek, vedení městské části poté kácení stromu odložilo. Příští týden se k němu má konat veřejné setkání, jednat o otázce má i zastupitelstvo městské části. Hlavním argumentem odpůrců kácení je to, že v centru města by se z klimatických důvodů neměla odstraňovat zeleň obecně a zejména vzrostlé stromy. Hejma dříve uvedl, že na místo javoru bude na novém prostranství vysazen nový vzrostlý strom.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist