https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromy-v-jablonci-nad-nisou-zavlazuji-specialni-vaky-s-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy v Jablonci nad Nisou zavlažují speciální vaky s vodou

25.7.2019 00:08 | JABLONEC N.N. (ČTK)
Stromy v Jablonci nad Nisou zavlažují speciální vaky s vodou. / Ilustrační foto
Stromy v Jablonci nad Nisou zavlažují speciální vaky s vodou. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stromy v Jablonci nad Nisou zavlažují speciální vaky s vodou. Dřív zeleň zalévaly cisterny, na některých místech jsou ale stromy pro techniku hůř přístupné. Radnice proto pořídila 30 zavlažovacích vaků a teď tento způsob závlahy testuje na vybraných stromech. Včera to řekla mluvčí magistrátu Jana Hajná. Podobné "zavlažovací sukýnky" dostaly už na počátku června také dvě téměř stoleté lípy na náměstí Míru v Novém Boru.
 

Jablonec nechal prostřednictvím vybrané zahradnické firmy koupit a instalovat zavlažovací vaky třeba ke stromům v areálu Mateřské školy v Jugoslávské ulici, v ulici Na Úbočí a U Přehrady nebo do prstence kruhové křižovatky U Zeleného stromu. Vaky jsou podle Hajné na místech, která jsou pro zavlažovací techniku hůře přístupná a také tam, kde jsou nové výsadby celodenně na přímém slunci, jako je tomu třeba na autobusovém nádraží.

"Jedná se o habry, jírovce, muchovníky a břízy, které nyní postupně po kapkách zavlažují zálivkové vaky o objemu 57 litrů. Vaky se vyprázdní přibližně za tři dny. Následně jsou opět naplněny vodou. Pouze v případě, že jsou v nadcházejících dnech hlášeny dostatečné srážky, které zavlaží dřeviny přirozeně, je naplnění vaků posunuto," popsala systém vedoucí oddělení správy veřejné zeleně Štěpánka Gaislerová. Zda se systém rozšíří, bude záležet na tom, jak se osvědčí.

Lípy v Novém Boru dostaly vaky mnohem větší - 90litrové, do zálivky tam navíc přidávají hnojivo. Lípy nejsou v dobrém stavu, ublížilo jim loňské extrémně suché léto. "Kvůli němu oba stromy u autobusové zastávky loni předčasně opadaly, i když jsme je od jarních měsíců zalévali. Letos naštěstí znovu obrazily," řekla vedoucí technického oddělení města Zdeňka Schreibová. Zalévání lip na náměstí bylo kvůli ušlapané zemině komplikované, většina vody při tom odtekla.

Podle Tomáše Sochy ze společnosti Stromy, který vaky k lipám v Novém Boru instaloval, pomáhá systém hlavně při aklimatizaci nových výsadeb v náročných podmínkách městských ulic. "Technologii nyní experimentálně používáme u dospělých stromů, u nichž se vlivem změny stanovištních podmínek zásadně zhoršila fyziologická vitalita," dodal. V Boru se vaky osvědčily, kdyby jich nebylo, tak už by to podle něj měly oba stromy za sebou. Díky zavlažování jim naopak na kmeni a v dolní části koruny vyrostly nové svěže zelené výhony.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist