https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromy-v-pardubicich-zalevaji-vodni-vaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy v Pardubicích zalévají vodní vaky

10.5.2019 00:09 | PARDUBICE (ČTK)
Mladé stromy v centru Pardubic mají nový typ závlahy. Městský obvod I je zalévá pomocí vodních vaků. / Ilustrační foto
Mladé stromy v centru Pardubic mají nový typ závlahy. Městský obvod I je zalévá pomocí vodních vaků. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mladé stromy v centru Pardubic mají nový typ závlahy. Městský obvod I je zalévá pomocí vodních vaků. Tlumoky neplýtvají vodou, dostane se přímo ke kořenům. Je to jedno z opatření proti suchu. Řekla to starostka městského obvodu I Alena Stehnová (ANO). "Stromy udržují vláhu ve městě," dodala.
 

Zelené vaky lze spojit pomocí zipů. Kolem mladého stromu jsou dva, drží je dřevěná ohrádka a dohromady pojmou 114 litrů vody. "Ve vaku jsou dvě malé dírky, kterými voda vytéká. Než se vak vyprázdní, uplyne pět až devět hodin," řekla arboristka Kristýna Podhajská.

"V létě budeme vaky naplňovat jednou týdně, aby stromy měly aspoň 100 litrů vody, což je dostačující množství," řekla Podhajská. Vaky zároveň udrží vodu u stromů a dostane se víc ke kořenům. Při běžném zalévání voda steče kolem a víc se jí plýtvá, dodala.

Vaky obvod přednostně dává k nově výsadbě, postupně budou také u stromů, které vysazoval tři roky zpětně. Stromy v období sucha potřebují kvalitní a pravidelnou zálivku, aby neuschly.

"Obvod zatím pořídil 300 vaků za téměř 260.000 korun. V příštím roce jich pořídí ještě stejné množství," uvedla vedoucí odboru majetku a správních činností obvodu Lenka Tobolková.

Každý strom bude mít dva vaky, moderní typ zavlažování tak bude u 300 stromů. Novinku si zatím pořídil jen první obvod, pokud se osvědčí, mohly by se je koupit i další městské části, dodala arboristka.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist