https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromy-v-zameckem-parku-v-kynzvartu-napadl-kurovec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy v zámeckém parku v Kynžvartu napadl kůrovec

16.6.2020 11:16 | KYNŽVART (ČTK)
Lýkožrout smrkový
Lýkožrout smrkový
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Většinu stromů v areálu státního zámku v Kynžvartu na Chebsku napadl kůrovec. Část porostu nechají správci letos pokácet. Chtějí změnit strukturu lesa, řekl kastelán Ondřej Cink. Zámecký parku je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
 

"Napadeno je téměř sto procent smrkových porostů a nezbývá než tuto hmotu odtěžit, abychom tak zrychlili rehabilitaci toho porostu. Ten smrk není původní pro zámecký park a měl by být nahrazen postupně bukovo-jedlovým porostem plus další druhy, které jsou dochované v historické inventarizaci," řekl Cink. Správci chtějí v areálu také obnovit louky.

Podle kastelána je těžba dřeva závislá na dostupnosti finančních prostředků. V letošním roce začne kácení asi polovinu stromů a v následujících letech další části. "To, co nyní utržíme za prodej dřeva, nám nepokryje náklady na těžbu ani na obnovu porostů," uvedl Cink. Náklady na těžbu stromů napadených kůrovcem správci odhadují na asi 450 000 korun.

Zámecký areál v Kynžvartu patří se svými 245 hektary mezi největší v Česku. Jeho nejvýznamnější část Kynžvartská daguerrotypie má status národní kulturní památky a je zapsaná i do registru UNESCO Paměť světa. Zámek Kynžvart loni navštívilo zhruba 45 000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist