https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studenti-vut-vystavuji-v-botanicke-zahrade-v-brne-18-soch
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti VUT vystavují v botanické zahradě v Brně 18 soch

2.7.2024 20:36 | BRNO (ČTK)
Studenti Fakulty výtvarných umění VUT v Brně vystavují svá sochařská díla v botanické zahradě v Brně. V sedmém ročníku výstavy nazvané Sochy mezi květy je jich rekordních 18. Zahrada je v otevírací době volně přístupná a výstavu bude hostit do konce září.
 
Sochy z různých materiálů a různých tvarů jsou umístěné jak volně v exteriéru, tak ve sklenících, do nichž si však musí návštěvník koupit vstupenku.

Mezi vystavující patří i Tomáš Medek, jenž studenty při práci vedl s kolegou a vedoucím ateliéru sochařství Michalem Gabrielem. Na výstavu umístil sochu Manifold připomínající Kleinovu láhev. "Jedná se o dvě koule propojené vnějším nekonečným pláštěm. Vypadá to jako květ nebo plod, takže ve skleníku pěkně sedí," popsal Medek svou práci ČTK.

Medek s Gabrielem studenty vedli, do organizace výstavy jim však nezasahovali. "Studenti si výstavu sami organizují, sami se k projektu hlásí a pro někoho je to první výstup na veřejnosti. Vůbec je nekoriguji. Doporučím jim materiál, ale v případě, že se mě rozhodnou vůbec neposlouchat, tak jim vůbec nebráním," řekl ČTK Gabriel.

Někteří studenti v minulých ročních zjistili, že zvolený materiál byl problematický kvůli tomu, že socha byla vystavena delší dobu v exteriéru.

"Nechat svou práci tři měsíce na sluníčku je zkouška materiálu. Už se nám stalo, že kvůli pobytu na slunci něco popraskalo," řekl kurátor výstavy a bývalý student Tomáš Zdvořáček. Vyrobit sochu podle Zdvořáčka trvá minimálně jeden semestr, na výstavě se ale najdou i práce, které autoři tvořili až čtyři roky.

Letos Zdvořáček svoji sochu vystavuje podruhé, ale místo usazení na zem ji tentokrát pověsil na strom. "Jsou vytipovaná určitá místa, kde budou sochy vystaveny. Velký zájem je například o instalaci v jezírku," řekl Zdvořáček.

Letos může zaujmout podle kurátora například socha absolventa Tomáše Pavlackého nazvaná Muž s dítětem, která vznikla čistě digitálně, pouze na základě čísel a rovnic.

Primárně chtějí pořadatelé výstavy vytvořit prostor pro studenty ateliéru, kteří nemají možnost dlouhodobě vystavovat v tak netradičním prostoru. "Výstava v botanické zahradě je zároveň motivací studentů svou práci dokončit, aby pouze neležela někde v ateliéru," řekl Zdvořáček.


reklama

 
Adam Krecl
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist